46025129
CSENDESKNL
Zobrazit kategorie

Wycieczka rowerowa wokół Sobotki

Za siedmioma stawami i siedmioma lasami stoi zamek, do którego ktoś trafia czasami…
 
 

…a nie jest to zamek byle jaki, mieszkają w nim bowiem postacie z bajek. Wyruszymy na ich poszukiwanie na rowerach, przy okazji robiąc sobie przyjemną wycieczkę po łagodnie pofałdowanym terenie, pełnym lasów i stawów. Będziemy jeździć od zamku do zamku, od pałacu do pałacu, razem z dziećmi szukając bajkowych stworzeń.

Trasa prowadzi po łagodnym terenie, częściowo szlakami rowerowymi, częściowo mało uczęszczanymi asfaltowymi drogami. Jej niewątpliwym atutem jest to, że w każdych okolicznościach jest świetnie przejezdna - nawet po obfitych deszczach nie trzeba bać się nieprzejezdnych czy błotnistych odcinków.

Trasa: Dolní Bousov - Vlčí Pole - Zelenecká Lhota - Staré Hrady - Rakov - Staňkova Lhota - Sobotka - Kdanice - Dolní Bousov. Łączna długość 29 km.

Wycieczkę zaczynamy w miasteczku Dolní Bousov, które jest łatwo dostępne zarówno samochodem, jak i koleją czy autobusem. Można tu za darmo zaparkować albo na samym rynku albo ok. 70 metrów od niego na dużym parkingu koło piekarni. Z rynku w Bousovie wyjeżdżamy przez jego południowy narożnik (koło cukierni), na skrzyżowaniu z lustrem skręcamy w kierunku na Vlčí Pole. Przejeżdżamy przez wioskę pełną drewnianych domków i drogą między lasami podjeżdżamy do Zeleneckiej Lhoty. Podłużne wzgórze, po którego grzbiecie wyjeżdżamy z Lhoty, umożliwia podziwianie widoków na okolice oraz na południową część Czeskiego Raju. Po długim zjeździe na pierwszym skrzyżowaniu we wsi Libáň skręcamy w lewo, Libáň płynnie przechodzi w Staré Hrady.

Propozycja dla dzieci: trasa „Časem zpátky do pohádky“, czyli w wolnym tłumaczeniu „Wędrówka w czasie do świata bajek“, na zamku Staré Hrady zaprowadzi nas w tajemnicze piwnice zamkowe albo odwrotnie - na zamkowy strych. Tu swój dom znalazły umorusane czarty, wodniki, leśne skrzaty i inne postaci z bajkowych historyjek czarodziejskiego dziadka Fabulina.

Propozycja dla dorosłych: po starszej (zamkowej) i nowszej (pałacowej) części zamku Staré Hrady oprowadzi nas trasa „Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I“ („Jak się żyło za cesarza pana Franciszka Józefa I”). Warto zainteresować się tą oryginalną ekspozycją i obejrzeć kramy kupców, sklep kolonialny, sklep z kawą i c. k. gospodę, charakterystyczne dla czasów naszych prababć.

Ale ze świata bajek trzeba wyjść i z powrotem wsiadać na rower. Ze Starych Hradów jedziemy dalej na północ szosą przez wsie Hřmení, Rakov i Staňkova Lhota.

W Lhocie wjeżdżamy na szlak rowerowy nr 4079, który poprowadzi nas na piękny rynek w Sobotce. Po południowej i wschodniej stronie rynku zobaczyć możemy zachowane podcienie, po środku zaś odświeżyć się siedząc przy fontannie. W mieście zachował się duży kompleks architektury drewnianej (gospodarstwo Šolca - Šolcův statek, Dom Gansy - Gansův dům). O ile nie będziemy jeszcze mieli dosyć bajek i pałaców, możemy urozmaicić wycieczkę, zwiedzając charakterystyczny i jedyny w swoim rodzaju pałacyk Humprecht, stojący na wzgórzu nad Sobotką a oddalony o ok. 500 m od rynku. Z Humprechtu wracamy z powrotem na rynek do Sobotki i jedziemy na południe w kierunku na Dolní Bousov. Przez dość ruchliwą szosę na południowym skraju Sobotki przejechać można korzystając z tunelu wybudowanego specjalnie dla pieszych i rowerzystów. Za wsią skręcamy w lewo przez tory w kierunku wsi Kdanice i dalej aż do miasteczka Dolní Bousov szlakiem rowerowym nr 8161.

Propozycja dla dzieci: w Kdanicach dzieci mogą pobawić się na drewnianym placu zabaw, z pewnością zauważymy go z naszej trasy.

W miejscu docelowym, czyli w miasteczku Dolní Bousov na rynku z pewnością docenimy małe co nieco w nagrodę za przejechane kilometry. Cukiernia z zegarem słonecznym na szczycie oferuje miłą atmosferę, można posiedzieć na zadaszonym tarasie, jedząc lody lub inne słodkości i popijając kawę.

Pomysł na lato: w ładną słoneczną pogodę można w tym rejonie znaleźć miejsca odpowiednie do kąpieli - dostępne są kąpieliska w miasteczku Dolní Bousov i w Sobotce.

Nawigacja

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load