41833437
CSENDESKNL
Zobrazit kategorie

Wycieczka rowerowa po północnej części regionu mladoboleslavskiego

Trasa: Mladá Boleslav - ; Debř - ; Hrdlořezy - Bítouchov - ; Dolánky - ; Malá Bělá - ; Klokočka - ; Maníkovice - ; Klášter Hradiště nad Jizerou, Mnichovo Hradiště, Ptýrovec, Ptýrov, Nová Ves u Bakova - ; Malá Bělá - ; Podhradí - ; Malešice - ; Debř - ; Mladá Boleslav.
 
 

stopień trudności: średni

długość trasy: 40 km

odpowiedni typ roweru: trekkingowy

różnica wysokości: 505 m

charakter trasy: przeważnie asfaltowe drogi, na krótszych odcinkach betonowe płyty lub ubite drogi leśne

Punktem wyjściowym i końcowym będzie stacja kolejowa Město Mladá Boleslav. Ruszamy szosą, najkrótszą drogą do Debřa. Po drodze przejeżdżamy koło Michalovic, nad którymi górują wznoszące się nad Izerą ruiny średniowiecznego zamku Michalovická putna. Za Debřem jedziemy krótkim odcinkiem ostro pod górę do Hrdlořezów, koło gospody skręcamy w prawo, za kapliczką w lewo. Jedziemy uliczką, która zaprowadzi nas na utwardzoną leśną drogę prowadzącą aż do Bítouchova. Stąd znów szosą udajemy się w prawo w kierunku wsi Malá Bělá.

Po drodze zwiedzić można niedalekie Zvířetice, kolejne ruiny średniowiecznego zamku, które majestatycznie wznoszą się nad Izerą. We wsi Malá Bělá za przejazdem kolejowym skręcamy w lewo, wjeżdżając w ten sposób na szlak rowerowy nr 241, który doprowadzi nas do Mnichovo Hradiště. Po drodze nie wolno zapomnieć o uzupełnieniu życiodajnych płynów z cudownego źródełka koło kaplicy św. Stapina na Klokočce. Kilka metrów od kapliczki zauważyć można rzeźbiarskie dzieło sztuki umieszczone tu w 1998 r. a zatytułowane „Więcej niż oko widzi“. W niedalekich Maníkovicach podobnych drewnianych rzeźb jest już o wiele więcej. Znajdziemy tu np. takie prace jak: „Gniazdo dużych os“, „Niedosiężna sieć“, „Drogowskaz“, „Trzej Królowie“, „Nie dla wszystkich starczyło“ oraz „Konfrontacja“. Przed Klášterem natomiast ujrzymy rzeźby nazwane „Mała karawana“ i „Głody“. Miłośników bursztynowych napojów z pewnością natomiast ucieszy fakt, że we wsi Klášter Hradiště nad Jizerou warzą piwo. Tutejszy browar stoi na skale, gdzie w XII wieku założono klasztor cystersów. Dziś więc, oprócz zwiedzania browaru, zajrzeć można do mierzącej ok. 30 metrów długości krypty, która niesie jeszcze ślady stylu romańskiego. Służyła ona kiedyś jako grobowiec dla co ważniejszych członków tutejszego klasztoru. We wsi Klášter Hradiště nad Jizerou znajduje się największa koncentracja rzeźb powstałych na odbywających się tu międzynarodowych spotkaniach rzeźbiarskich, które organizowane są raz na dwa lata na lokalnym kąpielisku. My jednak zobaczymy tylko te, które stoją przy drodze do Mnichovo Hradiště - są to rzeźby „Para pod wiatr“, „Pragnienie wolności“ i „Tajemniczy kalendarz“. Kto nie był jeszcze w Mnichovo Hradiště, nie powinien zapomnieć o zwiedzeniu tamtejszego przepięknego zamku. Znajdziemy tam komnatę z porcelaną z Delft i chińską, bibliotekę, którą zarządzał sam Giacomo Casanova, barokowy teatr zamkowy z klasycystycznymi polichromiami oraz grobowiec Albrechta von Wallenstein.

Po zwiedzeniu zamku wyruszamy z powrotem do miasta Mladá Boleslav. Musimy znaleźć ścieżkę rowerową o nr 8150 i jechać nią wzdłuż Izery w kierunku Veselej. W lecie z pewnością warto odświeżyć się pod jazem w Izerze albo w kamieniołomie koło wsi Veselá. Za jazem przejeżdżamy przez żelazny most na Ptýrovec i Brankę. Znajdziemy tam też kolejną pracę powstałą podczas warsztatów rzeźbiarskich nazwaną „Nad ziemią“. Za nią na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Po niecałych 3 km docieramy znowu do wsi Malá Bělá, znów natrafiamy na szlak rowerowy nr 241, ale tym razem jedziemy nim w odwrotnym kierunku, zgodnie z biegiem Izery z powrotem do podmiejskiej dzielnicy Mlada Boleslav, zwanej Debř. W Debřu za restauracją (Česka restaurace) na lewo pod strome zbocze szosy i na szczycie od razu jedziemy w prawo. Trzymając się niebieskiego szlaku pieszego, przejeżdżamy koło zabytku przyrody NPP Radouč aż do restauracji U Měšťáků, na skrzyżowaniu ze światłami skręcamy ostro w lewo i wzdłuż torów kolejowych dojeżdżamy z powrotem do dworca Město.

Nawigacja

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load