30273931
CSENDESKNL
Zobrazit kategorie

Mladá Boleslav - ; Chlum

Pętla prowadząca z Mladá Boleslav
 
 

Długość trasy: 17,5 km

Przebieg trasy: Mladá Boleslav - pod Karlovým vrchem (3,5 km) - Dobrovice (8,5 km) - rozdroże koło Holych Vrchów (11 km) - Mladá Boleslav (17,5 km)

Opis trasy: Mladá Boleslav to przemysłowe miasto powiatowe w Dolnym Poizerzu. Już w X wieku znajdował się tu prawdopodobnie książęcy zamek, którego podzamcze rozwinęło się następnie w miasto. Mladá Boleslav kilkakrotnie zmieniało właścicieli, a około roku 1600 cesarz Rudolf II ustanowił je miastem królewskim. Po klęsce wojny trzydziestoletniej i pożarach w XVII wieku doszło do zatrzymania jego rozwoju, który na nowo rozpoczął się dopiero w XIX w.

Zaczęły wtedy powstawać przedsiębiorstwa przemysłowe, z których największe znaczenie miała założona w 1895 r. fabryka rowerów i automobilów Laurin a Klement. W 1925 r. połączyła się ona z koncernem Škoda, a dziś jest spółką akcyjną Škoda - Volkswagen. Z historią zakładów Škoda zapoznać się możemy w przyfabrycznym muzeum.

Zamek wybudowano w XIV w. w miejscu starszego zamku książęcego, następnie w wieku XVI przebudowano go w stylu renesansowym. W XVIII w. przekształcony został w koszary, od 1972 r. zaś mieści się w nim muzeum.

Stary ratusz (dziś siedziba urzędu powiatowego) został zbudowany w latach 1554-59 w stylu renesansowym. Od frontu zachowały się sgraffita figuralne.

Kościół Archidekanacki Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny pochodzi z początków XV wieku. Ma późnogotyckie sklepienia, przebudowany w stylu barokowym.

Były kościół braci czeskich z roku 1554 na placu Českobratrské náměstí to wyjątkowa pamiątka po czasach, kiedy Mladá Boleslav było siedzibą biskupów Kościoła Braci Czeskich, zyskując sobie przydomek Czeskobraterski Rzym.

W mieście są też ciekawe obiekty nowoczesnej architektury.

Naszą trasę zaczniemy koło skrzyżowania szlaków na Placu Komeńskiego - Komenského náměstí. Idziemy czerwonym szlakiem przez plac Mírové náměstí z barokowym kościołem św. Jana Nepomucena z 1727 roku (w 1787 r. zlikwidowanym, a w 1816 r. znowu otwartym), następnie przez náměstí Republiky aż dotrzemy na skraj miasta koło potoku Klenice.

Przejdziemy przez autostradę, tak jak prowadzi niebieski szlak, i dotrzemy na skraj lasu pod Chlumem, gdzie zobaczymy po lewej bazaltowy szczyt Karlův vrch z budynkiem na górze. Idziemy dalej czerwonym szlakiem koło leśniczówki Pod Chlumem pod górę drogą wybudowaną w związku z planowanym wzniesieniem wieży widokowej na Chlumie, która jednak nie powstała.

Na wzgórzu docieramy do grubego wału zwanego Szwedzkim Szańcem (Švédské šance). Jest to pozostałość po umocnieniach, w których obozowały w czasie wojny trzydziestoletniej wojska szwedzkie. Z wału rozciągają się widoki na Pragę, Říp, Czeskie Średniogórze, Bezděz i inne wzgórza Krainy Machy, Góry Łużyckie i Grzbiet Jesztedzki. Niedaleko, koło obiektu wojskowego, znajduje się jeden z najwyżej położonych punktów grzbietu Chlumu (365 m n.p.m., 168 m nad lustrem Izery).

Idąc dalej szlakiem czerwonym, docieramy do wsi Chloumek, gdzie można trochę odbić do miejsca zwanego Na Hrádku (dosłownie: „Na zameczku”). W średniowieczu stał tu zameczek, zniszczony podczas wojen husyckich. Warto obejrzeć też leśniczówkę Smetanova myslivna, dokąd przyjeżdżał kompozytor Bedrzich Smetana, odwiedzając swojego brata, leśniczego Karela Smetanę. Po śmierci żony kompozytor zapoznał się tu z dziewiętnastoletnią wtedy Betty Ferdinandovą, która w 1860 r. została jego drugą żoną.

Wracamy na naszą trasę; idziemy dalej czerwonym szlakiem drogą prowadzącą do Vinařic. We wsi znajduje się renesansowy pałac z początków XVI wieku, przebudowany około 1630 r. Czerwony szlak zaprowadzi nas dalej do Dobrovic (prawa miejskie w 1558 r.). Zobaczyć tu można ratusz z XVII wieku i dawny renesansowy pałac z roku 1578, przebudowany w większej części na cukrownię (założona w 1831 r.). Niedawno została ona wyremontowana i należy do najnowocześniejszych w Czechach.

W Dobrovicach można wycieczkę zakończyć, wracając do Mladá Boleslav autobusem lub pociągiem z dworca oddalonego o 2 km (9,5 km). Nasza główna trasa prowadzi jednak dalej - z rynku żółtym szlakiem przez Bojetice znowu na Chlum pod wieżę telekomunikacyjną, gdzie znajduje się najwyżej położone miejsce tego grzbietu, zwane U Doubku (367 m n.p.m.).

Żółtym szlakiem schodzimy w dół leśną ścieżką do rozdroża Nad zákoutím, gdzie odbijamy w lewo szlakiem niebieskim. Idąc przez las, a następnie drogą asfaltową, docieramy do byłego uzdrowiska Boží Voda („Boża Woda”). Uzdrowisko założono w XVIII wieku u źródeł żelazistych wód. Było ulubionym celem wycieczek mieszkańców Mladá Boleslav, jednak po II wojnie światowej przestało istnieć i dziś znaleźć tu można tylko nową wiatę koło źródła.

Idziemy dalej niebieskim szlakiem, przed wejściem do miasta dołącza do niego szlak czerwony. Na skraju Mladá Boleslav trasy znów się rozdzielają, my idziemy niebieskim przez park miejski zwany Štěpánką - na cześć belgijskiej księżniczki Stefanie (po czesku Štěpánka), żony austro-węgierskiego księcia koronnego Rudolfa. Idąc ciągle szlakiem niebieskim, przechodzimy przez rzeczkę Klenice i pod górę docieramy do centrum miasta - w miejsce, z którego wyruszyliśmy - na Komenského náměstí (16,5 km).

Nawigacja

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load