30116083
CSENDESKNL
Zobrazit kategorie

Wyroby z rogożyny - ; Iveta Dandová

Smetanova 580
Mnichovo Hradiště, 295 01

GSM:+420 723 301 963
E-mail:orobinec.iveta@seznam.cz
Web:www.orobinec.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Użytkowe i ozdobne wyroby z rogożyny
 
 

Iveta Dandová jest ostatnią osobą w naszym regionie, która wyplata wyroby z rogożyny, kiedyś tradycyjnego materiału plecionkarskiego. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu z wytwórstwa pantofli, kapeluszy, koszy i mis żyły setki ludzi, ale ze względu na małą dostępność materiału produkcja prawie przestała istnieć. Rogożyna to roślina wodna (popularne pałki wodne rosnące na brzegach jezior zna chyba każdy). Ścina się ją w zimie, a wiosną i latem czyści się i suszy. Do wyplatania należy używać rogożyny z zeszłorocznych żniw.

Iveta Dandová plecionkarstwem zajmuje się od 1991 roku. W 2007 r. otrzymała nagrodę ministra kultury za utrzymywanie tradycji. Swój kunszt prezentuje w różnych skansenach, gdzie pokazywane są tradycyjne rzemiosła, jak na przykład Veselý kopec na Vysočinie, jeździ też do skansenu w Kouřimiu, do Strážnic, jej pracę podziwiać można także na targach staroczeskich w Turnovie.

Jej wyroby dostępne są bezpośrednio w pracowni, w sklepie w ośrodku Ozdravovna w Radostínie koło Sychrova, w małych sklepikach z pamiątkami itp.

při výrobě, autor: Iveta Dandová

Wykład w obcym języku: język niemiecki

výrobky z orobince
autorka
kabelka
kabelky
klobouky
kolekce
 

Nawigacja

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load