29261514
CSENDESKNL
Zobrazit kategorie

Z Vyskře na Podhájí (10 km)

Vyskeř - Podvyskeřský mlýn - Skalany - Podpohoří - Kozlov-Chlum - Podhájí
 
 

Vyskeř jest miejscowością leżącą pod szczytem pochodzenia wulkanicznego o tej samej nazwie. Stoi na nim kaplica świętej Anny, która w miesiącach letnich jest regularnie otwarta (zwiedzanie można uzgodnić również poza tym czasem). W miejscowości, na początku ścieżki prowadzącej na szczyt, stoi neoromański kościół Wniebowzięcia Panny Marii z drewnianą dzwonnicą. Ze wsi zejdziemy do doliny potoku Žehrovka do młyna Podvyskeřský mlýn i dalej koło młyna Vysoké Kolo przez osadę Skalany dojdziemy aż do rozdroża. Stąd wyruszymy zieloną trasą do osady Pohoří z odgałęzieniem do punktu widokowego na Bezděz. Ciekawostką tej wsi był wiatrak, który zapewniał pompowanie wody z gromadzkiej studni do wieży ciśnień.

Z Pohoří zejdziemy do przełęczy, osady Podpohoří, na żółtą trasę turystyczną i po niej dojdziemy do ruin zamku Kozlov-Chlum. Nie jest pewna ani nazwa, ani to, czy to był zamek, czy tylko schronienie, gdzie miejscowa ludność chowała się w czasach wojen. Skalisty grzbiet Kozlova był przerwany fosą, aby utrudnić dostęp od górnej strony, strome zbocza i skały chroniły go z pozostałych stron. Oprócz kilku pomieszczeń wykutych w skale znajdziemy tu też okrągłą cysternę.

Kiedy będziemy opuszczać zamek, zauważymy, jak skały pochylają się w stronę zbocza. Przyczyną są plastyczne iły w podłożu piaskowców. Wiele zwalonych głazów spotkamy też po drodze w dół, mnóstwo innych kamieniarze  już dawno zużyli na budowach w okolicy. W miejscach, gdzie trasa skręca w lewo i łączy się z szerszą drogą, idziemy dalej raczej prawą stroną z górki do osady Podhájí na przystanek autobusowy.


Nawigacja

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load