41813292
CSENDESKNL
Zobrazit kategorie

Skalne domostwo Barušek jest dostępne również w zimie

Jeszcze przed stu laty ludzie mieszkali w skałach. Jedno z najbardziej znanych skalnych domostw w Czeskim Raju znajdziemy niedaleko zamku Kost, jest nazywane U Barušek - kiedyś żyły tu swarliwe wdowy, które są uwiecznione też na historycznych fotografiach, podobno lubiły się fotografować.
 
 

W 1881 roku obiekt należał do majątku pańskiego. Ówczesny właściciel zamku Kost wykorzystał to i wprowadził tu swoje byłe pracownice, które już dalej nie były zdolne do pracy. Życie dwóch swarliwych starych kobiet (wdów), które lubiły być fotografowane, opisał Karel Václav Rais w noweli V skále. Domostwo już całe stulecie pobudza wyobraźnię turystów. Wdowy dostawały tzw. deputat (wynagrodzenie w naturaliach) - ziemniaki, trochę mąki, mogły zbierać chrust i owoce leśne na pańskim i mogły przyjmować jałmużny, miały dozwolone żebranie. Każda miała swoje pomieszczenie - kącik z łóżkiem, stolikiem, dwoma krzesłami i szafką na żywność. Domostwo składało się z kilku pomieszczeń - wybielona izba gościnna z własnym wejściem, okno, piec i kominek oświetleniowy. Gotowano w czarnej kuchni, z której też dokładano do pieca. Stąd wchodzono do następnej izby a z niej do małego chlewka. Po 1911 roku obie kobiety już zmarły, wprowadziła się tu liczna rodzina chałupnicza... Domostwo definitywnie zostało opuszczone po I wojnie światowej.

Jak dostać się do domostwa...

Zaparkować można obok zamku Kost i wyruszać tyłem do stawu Černý rybník, który napotkamy praktycznie natychmiast. Wydeptaną ścieżką wyruszymy wzdłuż wody do skalnego bloku, domostwo U Barušek znajdziemy po ok. 200 metrach. A tylko parędziesiąt metrów dalej można zobaczyć pozostałości byłego dworu szlacheckiego Zájezd. 

Źródło: książka Czeski Raj na starych diapozytywach i strony internetowe zamku Kost


Nawigacja

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load