42422635
CSENDESKNL
Zobrazit kategorie

Wyprawa po okolicach miejscowości Kuřívody

Dawne tereny wojskowe można poznawać również z siodełka roweru. Można skorzystać z wielu wytyczonych tu ścieżek rowerowych i szlaków turystycznych. Odprężenie po wyprawie zapewni kąpiel w Jeziorze Máchovo.
 
 

Kuřívody

Kuřívody to dawne miasto, które współcześnie stanowi główną część miasta Ralsko. Do znajdujących się tu zabytków historycznych należą: twierdza Kuřívody oraz kościół świętego Havla. Twierdza, pierwotnie zbudowana w XIV wieku, była niemal czworokątna.  Otaczały ją grube mury i fosa, przez którą prowadził zwodzony most. Od XV wieku twierdza należała do rodu Berk z Dubé, i z biegiem lat podlegała licznym przebudowom. W 1866 roku budowla pełniła rolę szpitala wojskowego dla żołnierzy rannych podczas bitwy, do której doszło w pobliżu Kuřívod. Obecny kształt twierdzy został jej nadany w XIX wieku, kiedy w ramach przeróbek obniżono też wieżę nad wejściem. W XX wieku Kuřívody stały się częścią terenów wojskowych Ralsko, na których w latach 1968-1991 stacjonowały wojska radzieckie. Kościół św. Havla pochodzi z czasów panowania ostatnich Przemyślidów i zachwyca wyjątkowymi gotyckimi freskami z XIII i XIV wieku.

Narodowy pomnik przyrody Swamp

SWAMP to unikatowe torfowisko z licznymi oczkami wodnymi. Powstało na łachach piaskowych, w zatoczce położonej na południowo-wschodnim brzegu Jeziora Máchovo. Stało się tak w wyniku podwyższenia poziomu wód gruntowych, do którego doszło podczas budowy tego zbiornika wodnego. Występuje tu wiele różnych gatunków glonów oraz rzadkich gatunków żuków i ptaków.

Jezioro Máchovo

Największy zbiornik wodny miejscowego układu stawów i popularny teren rekreacyjny. Jezioro Máchovo nazywane jest wprawdzie jeziorem, w rzeczywistości jest to jednak staw. Został zbudowany w 1366 roku na polecenie cesarza Karola IV i jest największym stawem w północnych Czechach. Na jeziorze znajdują się dwie wysepki – Mysia i Kacza, będące znaczącymi stanowiskami ornitologicznymi. W związku z tym wstęp na ich teren jest zabroniony. Wzdłuż brzegów tego zbiornika wodnego znajdują się cztery duże, piaszczyste plaże. Dużą popularnością cieszą się też rejsy łódkami wycieczkowymi, park wodny na starej plaży Starosplavské, czy siatkówka plażowa i inne sporty.

Jestřebí

Miejscowość leży mniej więcej 8 km na północ od Doks. Najstarsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z 1295 roku, kiedy w kronikach pojawia się skalny zamek Jestřebí. W ciągu kolejnych stuleci wszystkie części miejscowości miały wielu różnych właścicieli. Należał do nich między innymi ród Smiřických, od których tutejsze posiadłości nabył ród Vartenberk, by po konfiskatach utracić je na rzecz Albrechta z Wallenstein. Górny blok skalny, z pozostałościami wieży, jest niedostępny dla zwiedzających. Udostępniona jest tylko dolna część ruin.

Kamienie Provodínské

Grupa 6 bazaltowych wzgórz, będących pozostałością po pradawnej aktywności wulkanicznej, znajduje się na północ i północny wschód od miejscowości Provodín, niedaleko wsi Jestřebí.  Najwyższym wzniesieniem jest leżąca na wysokości 419 m n. p. m.  Lysá Skála (Łysa Skała),. Wśród tutejszych mieszkańców znana jest raczej pod nazwą  Spící Panna (Śpiąca Panna), ponieważ pod pewnym kątem przypomina twarz śpiącej dziewczyny. Ze szczytu, na który prowadzi dosyć trudna droga, rozciąga się piękny widok na całą okolicę. Do pozostałych kamieni należą: Puchavec, Michlův Vrch, Pitrův Vrch, Strausův Vrch i Dlouhý Vrch. Ten ostatni,  jako jedyny, składa się z fonolitów.

Wyżyna Hradczańska

Ze względu na występujące tu unikatowe gatunki kwiatów oraz niespotykane struktury geomorfologiczne takie jak: skalne wieże, bramy, czapy itp., miejsce to już od 1993 roku znajduje się pod ochroną. Do najbardziej znanych formacji należy Brama Skalna (miniaturowa wersja słynnej Bramy Pravčické), Psie Kościoły (skała poprzecinana korytarzami i jaskiniami), jak również Dąb, Gawronia Skała i Twarożnik. Obecnie okoliczne miejscowości służą jako miejsca do rekreacji i stanowią bazę do wycieczek, kąpieli w Stawie Hradczańskim oraz wypraw do tutejszych lasów, wysoko cenionych przez grzybiarzy.

Dawne lotnisko wojskowe w Hradczanach

Lotnisko wojskowe, w przeszłości wykorzystywane przez armię radziecką, współcześnie stanowi raj dla rolkarzy


Załącznik

  • ikona souboru

Nawigacja

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load