32103419
CSENDESKNL
Zobrazit kategorie

Odcinek Turnov –Malá Skála (13 km)

Przebieg trasy: TURNOV – Dolánky u Turnova –Bukovina – Drábovna – zamek Frýdštejn – Pantheon – MALÁ SKÁLA
 
 

Trudność trasy: Pod koniec trasy bardziej strome zejście. Pomiędzy Bukovinou i Drábovnou przejście prze drogę I/10 poza terenem zabudowanym!!!

Opis trasy:

Dzisiejszy odcinek trasy rozpoczniemy w Turnowie, gdzie możemy zwiedzić kilka interesujących miejsc. Na prawym brzegu rzeki Jizery (Izery) wznosi się pałac państwowy Hrubý Rohozec. W letnich miesiącach jest dostępny w kierunku od Złotego szlaku po schodach (Pałacowa ścieżka edukacyjna).

Niedaleko stąd, w Dolánkách u Turnova, stoi Dlaskův statek (dworek). Znajduje się w nim ekspozycja etnograficzna Muzeum Czeskiego Raju, którego główny budynek z ekspozycją mineralogiczną, skarbcem i ogromnym obrazem od Mikoláše Alše – Pomordowanie Sasów pod Grubą Skałą. Muzeum znajduje się w ulicy Skałowa.

 Z Dolánek u Turnova nas Złoty szlak zaprowadzi poprzez Bukowinę na Drábovnu, mniejsze miasto skalne, z którego brzegu jest widok na rejon Małej Skały i do doliny rzeki Jizery. W tych miejscach stawał również drobny zamek drewniany (krótkie zajście w bok, wolno dostępny). Następnym przystankiem na trasie są ruiny zamku Frýdštejn z potężną wieżą cylindryczną, skąd jest przepiękny widok do okolicznej krainy. Od zamku trasa prowadzi w dół po Vranovském grzbiecie górskim do Pantheonu, który powstał poprzez romantyczną przebudowę w okolicach resztek zamku Vranova. Przypomina szereg osobowości, które szanował Zachariáš Römisch, właściciel małoskalskich dóbr ziemskich.

Ostatnim przystankiem na trasie wycieczki potem będzie miejsce widokowe Zahrádka. Z cypla skalnego wysoko nad biegiem rzeki Jizery zobaczymy Malou Skálu, Suché skály, rejon Chléviště itd. Potem na nas czeka tylko zejście do letniska Malá Skála, gdzie ten odcinek trasy wycieczkowej zakończymy.

Malá Skála jest od dawna celem tych, którzy szukają spokój i tych, którzy pragną po doznaniach ekstremalnych. Znajdziesz tu Boučkův statek (dworek) z Galerią rejonu Małej Skały, Žlutou plovárnu (pływalnią), centrum linowym, wypożyczalnią łódek i hulajnóg, centrum informacyjnym i poprzez wieś prowadzi ścieżka Greenway Jizera. Dalej tu znajdziesz szerokie spektrum możliwości noclegowych i gastronomicznych.

Nawigacja

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load