30049614
CSENDESKNL
Zobrazit kategorie

Odcinek Libošovice – Trosky – Hrubá Skála – Turnov (24 km)

Przebieg trasy: LIBOŠOVICE – rozdroże U Přibyla – Podsemínský mlýn (młyn) – Nebákov – Troskovice – Vidlák – pałac Hrubá Skála – zamek Valdštejn – TURNOV
 
 

Trudność trasy: Odcinek tylko z krótkimi stromymi odcinkami.

Opis trasy:

Z Libošovic czerwony szlak turystyczny opada do doliny Žehrovky. W kierunku pod jej prąd poprzez Podsemínský mlýn (młyn) dotrzemy na Nebákov (staw, restauracja). Tutejszy młyn został przebudowany w stylu barokowym, ale stoi w tym miejscu już od 15 wieku. Po kamienistej drodze wyjdziemy na wyżynę, nad którą wznosi się podwójny wierzchołek Trosek z ruinami zamku. Ominiemy obozowisko Svitačka, podejdziemy pod górę do restauracji pod ruinami zamku. Jeżeli będziemy mieli ochotę zwiedzić zamek, odbijemy krótko na prawo niebieskim szlakiem (około 500 m pod górę).

Następnie kontynuujemy czerwonym szlakiem ponownie poprzez Podtrosecká údolí (dolina) nad staw Vidlák (restauracja wycieczkowa, obozowisko). Następnym przystankiem na trasie jest pałac Hrubá Skála. Pierwotny zamek został przebudowany na pałac, w którym dzisiaj mieści się hotel (wieża widokowa).

Złoty szlak kontynuuje poprzez Arboretum Bukovina (ogród botaniczny) (centrum informacyjne, ogród botaniczny) i miejsca widokowe Hruboskalské skalní město (miasto skalne) na zamek Valdštejn (zamek, bufet). Od zamku kontynuujemy wędrówkę na Hlavatici. To skalne miejsce widokowe jest dostępne po schodach metalowych. Stąd jest widok na rejon Turnowa i Ještědsko-Kozákovský grzbiet górski, za którym można zobaczyć wierzchołki Jizerských hor (Gór Izerskich). Pod miejscem widokowym znajdują się pierwsze domki, należące do miejscowości Turnov.

Turnov jest centrum całego regionu z szeroką ofertą turystyczną (Muzeum Czeskiego Raju, synagoga żydowska, pałac państwowy Hrubý Rohozec, Dlaskův statek (dworek), Galeria Granát, warsztaty kamieniarskie, Turystyczne Centrum Informacyjne itd.). Do Turnova należy produkcja biżuterii i obróbka kamieni szlachetnych. Ta tradycja tu żyje do dziś. Możesz na przykład zwiedzić Galerię Granát, gdzie zobaczysz, jak przebiega produkcja biżuterii z granatów czeskich. Turnov jest z szeroką ofertą usług noclegowych i gastronomicznych, świetnym miejscem do noclegowania.

Nawigacja

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load