32870588
CSENDESKNL
Zobrazit kategorie

Odcinek Mladá Boleslav – Mnichovo Hradiště (Mnichowe Grodzisko) (24 km)

Przebieg trasy: MLADÁ BOLESLAV – Michalovice – Josefův Důl – Bakov nad Jizerou – Klokočka – Klášter Hradiště nad Jizerou – MNICHOVO HRADIŠTĚ
 
 

Trudność trasy: Łatwy odcinek bez trudnych podejść

Opis trasy:

Wędrówkę rozpoczniemy w Mladé Boleslavi, mieście z wieloma atrakcjami turystycznymi. Jeżelibyśmy chcieli zwiedzić wszystkie, nie wystarczyłby nam do tego nawet cały dzień. Głównym magnesem turystycznym w mieście, gdzie już ponad sto lat produkowane są samochody osobowe, to oczywiście MUZEUM SKODA. Miasto się może pochwalić również nowoczesną architekturą (międzywojenne konstruktywiczne budowle cenionego architekta Jiriho Krohy) albo szereg muzeów i budynków sakralnym.

Na prawym brzegu rzeki Jizery możemy zwiedzić ruiny zamku Michalovice i dalej kontynuujemy do miejscowości Debra, gdzie przejdziemy na lewy brzeg rzeki Jizery. Przez miejscowość Josefův Důl (dolina) idziemy czerwonym szlakiem turystycznym w kierunku Bakova nad.

Na przeciwnym brzegu rzeki zobaczymy ruiny zamku Zvířetice, które wcześniej znajdowały się na historycznym Złotym szlaku. Dzisiaj już tędy prowadzi droga dla pojazdów motorowych (odpowiednia dla rowerzystów). My po dalej kontynuujemy wędrówkę wzdłuż rzeki Jizery po jej lewym brzegu aż do miejscowości Bakov nad Jizerou, Stąd szlak przechodzi poprzez zabytek przyrody Rečkov z zacnymi mokradłami i zwierzętami.

Dalej kontynuujemy wędrówkę poprzez Klokočku, gdzie została wybudowana nad strumykiem kapliczka św. Stapina. Możemy zatrzymać się w Klášteře Hradiště nad Jizerou (klasztor) (restauracja) z resztkami klasztoru cystersów. Klasztor został w 15 wieku przebudowany na pałac i od 19 wieku tu ma swoją siedzibę browar (możliwość zwiedzenia).

Po niespełna 3 km dojdziemy do Mnichova Hradiště (restauracja, noclegi, centrum informacyjne, muzeum, pałac itd.). Tu na pewno warto zwiedzić pałac państwowy Mnichovo Hradiště z historycznymi wnętrzami. W rozległym parku pałacowym znajdują się stajnie dla koni, ujeżdżalnia i salla terena, kaplica św. Anny, gdzie są złożone szczątki Albrechta z Waldsztejna i znajduje się tu lapidarium rzeźb barokowych.

Nawigacja

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load