46046408
CSENDESKNL
Zobrazit kategorie

Świątynia Marii Magdaleny, Sobotka

Sobotka, 507 43

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Świątynia dekanatu Marii Magdaleny została zbudowana w latach 1590 – 1596 w miejsce starszej drewnianej świątyni.
 
 

Dawny drewniany kościół parafialny stał w Sobotce już w 14 wieku. W latach 1590 – 1596 został w jego miejscu zbudowany nowy kościół Marii Magdaleny w stylu późnej gotyki. Budowę sfinansował właściciel dóbr ziemskich Oldřich Felix z Lobkovic, który kościołowi ofiarował srebrną monstrancję w stylu późnej gotyki a iluminowany graduał, bogato zdobioną księgę śpiewów liturgicznych.

W drugiej połowie 19 wieku kaplice zostały zburzone i obniżono wieżę. Wnętrze kościoła jest w stylu późnego baroku. Na ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Marii Magdaleny, po jego stronach bocznych stoją figury św. Wacława i św. Anny. Wnętrze kościoła zdobi również ambon z figurkami czterech ewangelistów, Chrystusa Zwyciężającego a płaskorzeźbę Sądu Ostatecznego. Organy rokokowe z roku 1748 z bogatą dekoracją figuralną są stale sprawne.

Ciekawostki:
Na ścianie prezbiterium są umieszczone trzy płyty nagrobkowe lobkowickich dzieci, którymi później zainspirował się artysta rzeźbiarz Otto Guttfreund podczas wytwarzania znanej grupy posągów o nazwie „Babcia z wnukami”, która znajduje się w Ratibořicach.

 

Chrám Máří Magdaleny, autor: Pavel Charousek

Zabytki religijne: Kościoły

Chrám Maří Magdaleny, Sobotka, autor: Milan Drahoňovský
Chrám Maří Magdaleny, Sobotka, autor: Milan Drahoňovský
 

Nawigacja

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load