33292873
CSENDESKNL
Zobrazit kategorie

Dookoła Humprechtu i Kosti

Umiarkowanie trudna wycieczka (czerwony stopień trudności), która doprowadzi Cię do rejonu Sobotecka, do pałacyku myśliwskiego Humprecht i do najlepiej zachowanego zamku w Czechach, do zamku Kost.
 
 

Plan podróży:

Parking pod Humprechtem – żółty szlak turystyczny 1,5 km hotel Ort – droga 1 km Libošovice – czerwony szlak turystyczny 1,5 km Prokopské údolí (dolina) (część drogi bez oznakowania, po wyjeżdżonej drodze polnej) – część drogi 0,5 km Kost – żółty szlak turystyczny 1,8 km Plakánek, żółty szlak turystyczny 5,5 km Sobotka.

Długość trasy wycieczkowej: 12 km

Trudność trasy wycieczkowej dla mechanicznych wózków inwalidzkich: trudna, wymaga asystencję drugich osób

Trudność trasy wycieczkowej dla elektrycznych wózków inwalidzkich: nie nadaje się dla wózków inwalidzkich z napędem elektrycznym

Odpowiedniość trasy dla wózka dziecięcego: TAK

Trasę wycieczkową polecamy przebywać w okresie bezdeszczowym!

Opis trasy:

Na parkingu nie znajdują się miejsca dla użytkowników wózków inwalidzkich, nawierzchnia kamienista. Z parkingu wyruszasz żółtym szlakiem w kierunku Kost, szlakiem wzdłuż drzew. Za parkingiem jest nawierzchnia z drobnego kamienia. Po 100 m od parkingu przychodzi lekki zjazd po nawierzchni trawiastej, który doprowadzi Cię do kładki przez potok. Droga dalej podąża po drewnianym chodniku z desek, których w niektórych miejscach brak, i powstają około 20 cm przerwy, które można przejechać po tylnych kołach (zdjęcie nr. 1). Na drodze się również znajduje kanał odwadniający, szeroki 1 m i głęboki 15 cm, przez który wszak można z łatwością przejechać.

Następuje lekki podjazd pod górkę (200 m) po drodze trawiastej, która doprowadzi Cię do motelu Ort v miejscowości Nepřívěc. Przed wejściem do motelu znajdują się 2 stopnie 10 cm, szerokość drzwi wejściowych wynosi 70 cm, drzwi do WC są szerokie 80 cm i otwierają się do środka. Drzwi do toalety są szerokie 60 cm i otwierają się na zewnątrz, przed toaletą jest 80 cm przestrzeń i po bokach 20 cm.

Dalej kontynuuj po drodze u paneli betonowych, po 150 m skręć w lewo na drogę asfaltową, po której dotrzesz do skrzyżowania z drogą główną i następnie skręć w prawo w kierunku Libošovic. Od przejazdu kolejowego kontynuuj niebieskim szlakiem turystycznym.

W Libošovicích można zjeść obiad w pensjonacie DO+NI (informacje o dostępie w jego opisach) albo w hotelu Český ráj, gdzie do drzwi wejściowych prowadzą dwa 5 cm stopnie. Szerokość drzwi wynosi 70 cm i otwierają się do środka. Drzwi do WC są szerokie 70 cm i otwierają się również do środka, drzwi do toalety są szerokie 60 cm (otwierają się na zewnątrz). Przed toaletami jest 80 cm przestrzeń i po bokach 30 cm.

Dalej kontynuuj szlakiem czerwonym w kierunku Prokopské údolí (dolina), Kost. Po 200 m zjedź z drogi asfaltowej na ścieżkę przez łąkę, o długości 1,5 km, gdzie po deszczu tworzą się kałuże i błoto (zdjęcie nr. 2). Następnie kontynuuj po drodze piaszczysto – kamienistej aż na zamek Kost, wzdłuż Bílého stawu. Możliwość dojazdu dla wózków inwalidzkich na zamek można sprawdzić bezpośrednio w zapisie o nim. Następnie kontynuuj żółtym szlakiem turystycznym. Pod zamkiem można odświeżyć się w restauracji z dojazdem dla wózków inwalidzkich U Draka albo w kiosku na parkingu. Następnie wyrusz wokół kiosku pod zamek i niespełna po 200 m skręć w lewo do doliny Plakanek.

Kontynuuj żółtym szlakiem, nawierzchnie jest piaszczysto – kamienista. Po 600 m przejedź przez drewnianą ławkę i po następnych 40 m prowadzi przez potok następna, wąska ławeczka (zdjęcie nr. 3) z desek drewnianych (60 cm) bez barierek, długa 5 m. Dalej kontynuuj po drodze piaszczysto – kamienistej wokół stawu Obora aż na jego groblę, gdzie znajduje się ponownie ławeczka z panelu betonowego, wysoka 20 cm (zdjęcie nr. 4) i 3eroka 80 cm. Za ławeczką skręć w prawo na drogę z grubym asfaltem, po której dotrzesz do rozdroża Plakanek. Z tego miejsca kontynuuj dalej cały czas żółtym szlakiem w kierunku miejscowości Sobótka.

Po 200 m będziesz omijać studzienkę Roubenka. Po następnych 700 m dotrzesz do miejscowości Střehom i cały czas kontynuuj żółtym szlakiem, aż dotrzesz na drogę główną, która doprowadzi Cię do miejscowości Osek, gdzie z rynku podjedziesz pod górę po kostkach brukowych około dzwonnicy drewnianej (podjazd 200 m).

Następnie wyrusz po drodze asfaltowej aż do miejscowości Sobótka, gdzie 200 m za tablicą znajduje się restauracja z ogrodem. Do restauracji prowadzi jeden 10 cm stopień, drzwi szerokie 80 cm otwierają się do środka. Drzwi na toaletę są szerokie 60 cm i otwierają się na zewnątrz. Przed toaletą znajduje się 70 cm przestrzeń o po stronach 20 cm. Potem pojedziesz przez centrum miasta, za którym czeka na Ciebie lekki zjazd po kostkach brukowych na odcinku 200 m i po nim następuje lekki podjazd (300 m) na parking.

Nawigacja

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load