44774459
CSENDESKNL
Zobrazit kategorie

Turnovsko: Do doliny Mohelky

Odprężająca wycieczka, która przeważnie prowadzi z górki, o długości 44 km. Z Turnova jedzie sięprzez Dolánky do Jenišovic, później doliną Mohelky na Podhoru. Następnie pod górkę do Soběslavic i przez Čtveřín i Přepeře z powrotem Turnova. Trasę można przedłużyć aż do Mohelnic, w takim razie należy się liczyć z 11 km więcej.
 
 

TURNOV, rynek (nám.) Czeskiego Raju – Dolánky (2 km) Ondříkovice (5 km) –Voděrady (6,5 km) –Roudný (7 km) Jenišovice (10 km) –Złota gwiazda, krzyżówka przy autostradzie(12,5 km) – Stádla, dolina Mohelky (13 km) Radostín (15 km) –Třtí (16 km) –Trávníček (20 km) –Libíč (23 km) – Podhora (25 km) –Radvanice(26 km) –Soběslavice (31 km) –Svijanský Újezd (33 km)Pěnčín (35 km) –Čtveřín (37 km) Přepeře (39 km) TURNOV (44 km)

TURNOV – serce Czeskiego Raju, miasto z tradycją obróbki kamieni,leży na terenie ze śladami życia człowieka z okresu prehistorycznego, na krzyżówce dawnych szlaków handlowych. Początki miasta z XIII wieku są ściśle powiązane z  rodem Markvartic. W XV wieku do rozkwitu miasta przyczynili się Krajířové z Krajku, na końcu XVI wieku Smiřičtí iVartenberkové. Po 1620 roku majątek uzyskał Albrecht z Valdštejna. Miasto zostało podzielone na dwa majątki – Skalské i Rohozecké, ten otrzymał ród Des Fours. W tym okresie rozpoczęto obrabiać kamienie szlachetne, późniejszą specjalizacją staje się produkcja imitacji kamieni szlachetnych ze szkła. W Turnovie narodziło się wiele znanych osobistości czeskiego odrodzenia i późniejszej czeskiej polityki.

W mieście jest rozpowszechniona tradycjaartystycznego szkolnictwa. Zabytki historyczne: renesansowy ratusz(pierwotnie późny gotyk), dziekański kościół św. Mikołaja (pierwotnie gotyk, przebudowany w baroku), dawny kościół klasztorny św. Franciszka z Asyżu na rynku, neogotycki kościół Narodzenia Panny Marii (jeden z największych neogotyckich kościołów w Europie), kościółek św. Jana Chrzciciela z pocz. XIII wieku w dzielnicy Nudvojovice (pierwotnie romański, przebudowany w gotyku), zamek Hrubý Rohozec (pierwotnie gród), turnovská synagoga (jedna z najstarszych zachowanych w czechach), cmentarz żydowski i Muzeum Czeskiego Raju z historycznymi, etnograficznymi i geologicznymi eksponatami. Ciekawa jest i Galeria Granát. Niedaleko miasta znajduje się gród Valdštejn czy folwark Dlaskův statek.

DOLÁNKY – dzielnica Turnova na północy miasta u dorzecza rzeki Izery i potoku Vazoveckiego. Oferuje możliwość kąpania w Izerze, w lecie oferta konsumpcyjna, parking, wypożyczalnia łodzi, można pojeździć na rolkachFolwark Dlaskův statek– dawna posiadłość i sołectwo zostały zbudowane w 1716 r. – typowy przykład pojizerskiego domu. W obiekcie są stałe ekspozycje i wystawy Muzeum Czeskiego Raju, dotyczące historii wiejskiego życia, narzędzi rolniczych i rzemieślniczych.

ONDŘÍKOVICE – w okolicy niezwykły system krasowy (jaskiniowy), składający sięz: Ondříkovické propadání, Ondříkovický ponor, ponorkołoRoudného i Bartošova pec, z której silnym prądem wypływa Vazovecký potok.

JENIŠOVICE – dawny majatek Strahovskiegoklasztoru, ostatním właścicielem rohozeckiego majątku byl ród Des Foursů. Rzymsko-katolicki kościół pod wezwaniem św. Jerzego z 1744 roku, posągi św. Wacława i św. Antoniego oraz grobowce trzech członków rodu Des Fours, na cmentarzu został pochowany historyk J. Pekař oraz doláneckipisarz J. Dlask.

DOLINA MOHELKY – za drogą R35 spotka nas całkiem inna kraina, ze względu na roślinność, którą tu spotkamy. Poza małym wyjątkiem przejeżdżając Radostínprzez następne 10 km trasa nieprzerwanie ciągnie się w dół. Przy dobrej pogodzie można ją przedłużyć do miejscowości Mohelnice i wrócić przez Koryta, Loukov i Svijany.

RADOSTÍN – koło tej małej osady znajduje się interesujący zabytek techniki – sychrovski wiadukt żelazny. Jego osiem przęseł we dwóch rzędach jest nad sobą na wysokości 32 metrów.

PĚNČÍN – gmina ma w herbie czerwone jabłko, coż symbolizuje tradycje hodowlane, których wyniki wsławiły miejscowość. W Pěnčínie zostały wyhodowane znane gatunki jabłekCzempion, Rubin, Wanda i Bohemia.

PŘEPEŘE – pierwsza wzmianka pochodzi z 1323 roku, późny gotycki kościół św. Jakuba Wielkiego z połowy XVI wieku, stare ramię na lewym brzegu Izery porośnięte roślinnością, zachowana ludowa architektura w stylu pojizerskim.

Nawigacja

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load