42526399
CSENDESKNL
Zobrazit kategorie

Turnovsko: Koło prehistorycznych siedzib na Sychrov

Łatwa trasa bez trudnych elementówo długości 40 km. Trasa prowadzi z Turnova do Přepeř, Svijan, następnie na Nechálov i przez Sedlíšťka na zamek Sychrov. Stąd przez Jenišovice z powrotem do Turnova.
 
 

TURNOV, rynek (nám.) Czeskiego Raju – Turnov-miasto, stacja kolejowa(0,5 km) Přepeře, u jezu (4 km) Mokrý (6,5 km) Ploukonice (7 km) Příšovice (9 km) Svijany (11 km) Svijanský Újezd (13 km) Kobyly, Nechálov (17,5 km) Sedlíšťka (21 km) Státní zámek Sychrov (25 km) – Odolenovice (28,5 km) Jenišovice (30 km) Dolánky u Turnova (38 km) TURNOV (40 km)

TURNOV – serce Czeskiego Raju, z tradycją obróbki kamieni. Warto zobaczyć: neorenesansowy ratusz, kościół św. Mikołaja, dawny kościół klasztorny św. Franciszka z Asyżu, kościół Narodzenia Panny Marii (jeden z największych neogotyckich kościołów w Europie), kościółek św. Jana Chrzciciela z pocz. XIII wieku w dzielnicy Nudvojovice, zamek Hrubý Rohozec, turnovská synagoga, cmentarz żydowski, Muzeum Czeskiego Raju, Galeria Granát. Niedaleko miasta znajduje się gród Valdštejn czy folwark Dlaskův statek (przykład pojizerskiego domu, stałe ekspozycje i wystawy).

PŘEPEŘE – pierwsza wzmianka pochodzi z 1323 roku, późny gotycki kościół św. Jakuba Wielkiego z połowy XVI wieku, stare ramię na lewym brzegu Izery porośnięte roślinnością, zachowana ludowa architektura w stylu pojizerskim.

MOKRÝ – pierwotnie brama barokowa o numerze 12 i historyczny krzyż na wsi, na kominie dawnej mleczarni spółdzielczej z 1901 roku jest bocianie gniazdo, jedyne stałe gniazdo w regionie.

PLOUKONICE – na wsi zajazd U Loudů z wieloletnią tradycją.

ZALEWY PŘÍŠOVICKÉ PÍSEČÁKY – Mały (12 ha) i Wielki Písečák (27 ha) powstały po wydobyciu piasku. Rekreacja, rybołóstwo, na Wielkim Písečáku można surfować i uprawiać jachting.Kąpiel na własne niebezpieczeństwo.

PŘÍŠOVICE – dowody obecności człowieka na tych terenach pochodzą już z wczesnej epoki kamienia łupanego.  Dwie historyczne zabudowania architektury ludowej – posiadłości w stylu pojizerskim folwarki Bičíkův statek i Holánův statek – powstały przez 1600 rokiem.

SVIJANY – liczne znaleziska archeologiczne, najcennejsze z 1854roku(kultowe łabądziątka z brązu z wczesnej epoki żelaza). Ve Svijanech działa młyn (teraz należy do Pernerów),założony w 1420 roku. Svijanský browar został założony w 1564 roku. Koło rzeki Izery odbyła się jedna z bitew wojny prusko-austriackiej w 1866 roku (zrekonstruowany cmentarz wojenny z pomnikami poległych). Miejsce narodzeniaznanego propagatora regionu, malarza Jana Prouska (1857–1914).

SVIJANSKÝ ÚJEZD – ślady osadnictwa sięgają aż do późnej epoki kamiennej. Kilka drewnianych chat z XVII wieku, wyremontowany plac wiejski z 28 lipami, neogotycki kościółek. Gmina jest znana z bogatego życia kulturalnego i społecznego (Obchody Svijanskiego piwa). Ośrodek sportowy przy kąpielisku.

KOBYLY – poszczególne osady gminy są połączone ze sobą szlakami rowerowymi, które łączą malowniczą dolinę Mohelky z okolicą Turnova. W miejscowości znajdziemy charakterystyczną kaplicęśw. Havla z 1888 roku v Havlovicích, kaplicę św. Wacława z 1900 roku i kilka oryginalnych drewnianych chat.

SEDLÍŠŤKA – dzielnica Vlastibořic, pierwsza wzmianka pochodzi z 1538 roku, w tym czasie osada należała do majątku skalskiego, w XIX wieku do majatku Sychrov. Na wsi przy numerze 9 (folwark Hobelantův statek z galerią i szczytem domu) jest brama pod ochrona kustosza zabytków z posągiem św. Pawła, przy głównej drodze znajduje się kaplica św. Piotra z 1814 roku, ważna jest i chałupa z numerem 16.

STÁTNÍ ZÁMEK SYCHROV – pierwotnie zamek barokowy, poddany został po 1840 roku przebudowie w stylu klasycystycznym i neogotyckim. Romantyczny wygląd zyskał przede wszystkim dzięki książęcemu budowniczemu Josefowi Pruvotowi. Na zamku są cenne obrazy olejne przodków Rohanów oraz francuskich królów, bogate wyposażenie rzeźbiarskie (Petr Bušek). Park zamkowy składa się z trzech przestrzennych osi, które zaczynają u parkowej fasady. Centralna oś kończy się przy oranżerii.

JENIŠOVICE – kościół pod wezwaniem św. Jerzego, w stylu barokowym z lat 1728–1744 (w nim cenne wyposażenie z XVIII wieku). Nad wejściem posągśw. Antoniego z Padwy. Na wsi koło domu o numerze 6 słup z posągiem Panny Marii (ludowa architektura z XVIII wieku).

DOLÁNKY – dzielnica Turnova na północy miasta u dorzecza rzeki Izery i potoku Vazoveckiego. Oferuje możliwość kąpania w Izerze, w lecie oferta konsumpcyjna, parking, wypożyczalnia łodzi, można pojeździć na rolkach

Nawiązujące artykuły

Nawigacja

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load