30104472
ENDESKPLNL
Zobrazit kategorie

Okolo Kavčin

Pěší výlet z Kacanov přes Kopicův statek na Valdštejn.
 
 

Průběh trasy:
Kacanovy * Kopicův statek * Valdštejn * Kacanovy

Popis trasy:
Od koupaliště v Kacanovech se vydáme po modré značce ke Kopicově statku, kde si můžeme prohlédnout řadu skalních reliéfů. Pokračujeme k hřebenové cestě do jižního sedla, kde odbočíme vlevo po červené na Zlatou stezku Českého ráje a po ní dojdeme k Valdštejnu. Po žluté značce sestoupíme zpět do Kacanov k hotelu Králíček a neznačenou cestou po silničce se vrátíme zpět ke koupališti.

Kacanovy
V okolí obce je řada turistických cílů. Zdejší koupaliště je vyhledávaným cílem pro letní rekreaci. Plavecký bazén se skluzavkou se nachází v areálu tábořiště. U bazénu je dětské brouzdaliště, venkovní sprchy a travnatá pláž. Dále zde najdete volejbalové hřiště, betonový stůl na stolní tenis a stolní fotbal.

Kopicův statek
Na spojce obce Kacanovy a Zlaté stezky Českého ráje (odbočka mezi Valdštejnem a Hrubou skálou) najdeme na louce Kopicův statek. Původně Jarošova chalupa (podle prvního majitele) je ukázkou pojizerské architektury z konce 18. stol. Kopicův statek byl rekonstruován ve 40. letech 20. stol. Před usedlostí je socha sv. Jiří, do podstavce byly po výměně vytesány čtyři reliéfy: Krista v Getsemanské zahradě, dvou světic Petronily a Felliculy, sv. Magdaleny a sv. Maří Magdaleny.

Kopicovy plastiky
Neznámějším majitelem statku byl Vojtěch Kopic známý tím, že hrával kolemjdoucím turistům na varhany umístěné ve dvoře na pavlači.
Kopic je autorem pozoruhodné galerie plastik. K těm nás dovede pěšina vedoucí k okraji lesa a dále pod skalní hranu pod statkem. Ve skalní stěně jsou zde vytesány osob­nosti našich dějin i postavy z pověstí. Většinu plastik doplňují veršíky, citáty, lidová rčení apod.

Valdštejn
Zřícenina raně gotického hradu leží na severním okraji Hruboskalské plošiny asi 3 km od města Turnov. Nejstarší hrad Českého ráje postavili na třech pískovcových blocích Markvarticové v letech 1260 - 80. Trvale byl osídlen do pol. 16. stol., kdy se vystřídalo několik majitelů. V polovině 16. stol. Valdštejn vyho­řel a zůstal ve zříceninách. Po potlačení stavovskéhopovstání získal hrad Albrecht z Valdštejna a v r. 1821 ho od Valdštejna odkoupil rytíř Jan Lexa z Archentalu.
Za Valdštejna byly postaveny dva kamenné mosty. Na prvním z nich byly v letech 1725 - 35 přeneseny pískovcové soch světců. V r. 1722 byl postaven barokní kostelík sv. Jana Nepomuckého. V letech 1830 - 40 doplnil areál hostinec a r. 1836 empírová brána. V témže roce byla postavena výklenková kaple s obrazem sv. Jana Křtitele, o kterém se říkalo, že se jedná o portrét K. H. Máchy. V letech 1838 - 41vedeny četné úpravy a dostavby.
Dnes je hrad oblíbeným turistickým cílem s možností občerstvení. V obnovených prostorách jsou pořádány četné výstavy a řada koncertů.


© Geodézie On Line 2009

Příloha

Navigace

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load