43632022
ENDESKPLNL
Zobrazit kategorie

Mladá Boleslav - Chlum

Okružní turistická trasa vedoucí z Mladé Boleslavi.
 
 

Délka trasy: 17,5 km

Průběh trasy: Mladá Boleslav - pod Karlovým vrchem (3,5 km) - Dobrovice (8,5 km) - rozcestí u Holých Vrchů (11 km) - Mladá Boleslav (17,5 km)

Popis trasy: Mladá Boleslav je průmyslové okresní město v dolním Pojizeří. Již v 10. století zde snad byl knížecí hrad, v jehož podhradí později vzniklo poddanské město. V držení města se vystřídala řada šlechtických majitelů, až roku 1600 povýšil Mladou Boleslav císař Rudolf II. na královské město. Po úpadku za třicetileté války a po požárech v 17. století došlo k rozvoji města až během 19. století.

Vznikaly průmyslové podniky, z nichž měla největší význam továrna na jízdní kola a automobily Laurin a Klement, která byla založena roku 1895. Automobilka se v roce 1925 sloučila s koncernem Škoda a dnes je akciovou společností Škoda - Volkswagen. S historií Škodovky se můžete seznámit v továrním muzeu.

Hrad byl postaven na místě staršího knížecího hradu ve 14. století. Byl přestavěn v 16. století do renesanční podoby a v 18. století přeměněn na kasárna. Od roku 1972 je na hradě muzeum.

Stará radnice (dnes sídlo okresního úřadu) byla původně renesanční z let 1554-59. Na přední straně budovy se zachovala figurální sgrafita.

Arciděkanský kostel Nanebevzetí P. Marie pochází z počátku 15. století. Kostel má pozdně gotickou klenbu, byl barokně upraven.

Bývalý bratrský sbor z roku 1554 na Českobratrském náměstí je výjimečnou památkou na dobu, kdy Mladá Boleslav byla sídlem českobratrských biskupů a říkalo se jí Bratrský Řím.

Ve městě jsou památky novodobé architektury.

Naši trasu začněte u rozcestníku značených cest na Komenského náměstí. Vyjdete po červené značce přes Mírové náměstí, kde stojí barokní kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1727, zrušen byl roku 1787 a znovu obnoven roku 1816, půjdete přes náměstí Republiky a dorazíte na okraj města k potoku Klenice.

Společně s modrou značkou překonáte dálnici a dorazíte na okraj lesa pod Chlumem, kde uvidíte vlevo čedičový Karlův vrch se stavením na vrcholu. Pokračovat budete po červené značce kolem myslivny Pod Chlumem vzhůru vozovou cestou. Ta byla vybudována v souvislosti s plánovanou výstavbou rozhledny na Chlumu, která se ale neuskutečnila.

Na ostrohu dojdete k mocnému valu zvanému Švédské šance. Jedná se o zbytek opevnění hradiště, kde měla za třicetileté války tábor švédská vojska. Z valu jsou daleké výhledy na Prahu, Říp, České středohoří, Bezděz a další kopce Máchova kraje, Lužické hory a Ještědský hřbet. Nedaleko u vojenského objektu se nachází jedno z nejvýše položených míst na hřbetu Chlumu (365 m nad mořem, 168 m nad hladinou řeky Jizery).

Dále po červené značce dorazíte do obce Chloumek, kde doporučujeme krátkou odbočku na ostroh zvaný Na Hrádku. Ve středověku zde stávala tvrz, zničena byla za husitských válek. Na odbočce se nachází také Smetanova myslivna, kam zajížděl hudební skladatel Bedřich Smetana ke svému bratrovi, lesnímu Karlu Smetanovi. Když skladatel ovdověl, seznámil se zde s tehdy devatenáctiletou Betty Ferdinandiovou, která se roku 1860 stala jeho druhou ženou.

Po návratu z odbočky pokračujte po červené značce silničkou do Vinařic. V obci je renesanční zámek z počátku 16. století, přestavěný kolem roku 1630. Červená značka vás dovede do Dobrovice, která se stala městem roku 1558. Ve městě je radnice s věží ze 17. století a bývalý renesanční zámek z roku 1578. Zámek byl z větší části přestavěn na cukrovar, který byl založen roku 1831. Cukrovar byl nedávno rekonstruován a patří k nejmodernějším v Čechách.

V Dobrovici lze putování ukončit a můžete se vrátit do Mladé Boleslavi autobusem nebo vlakem z nádraží vzdáleného 2 km (9,5 km). Naše hlavní trasa pokračuje z náměstí po žluté značce přes Bojetice znovu na hřbet Chlumu k telekomunikační věži, kde je jeho nejvýše položené místo zvané U Doubku (367 m nad mořem).

Po žluté značce budete scházet lesní cestou k rozcestí Nad zákoutím, kde odbočíte vlevo na modrou značku. Lesem a později po silnici dorazíte k bývalým lázním Boží Voda. Lázně byly založeny v 18. století u pramene železité vody. Bývaly oblíbeným výletním místem Boleslaváků. Zanikly po druhé světové válce a dnes zde najdete pouze nově upravený přístřešek u pramene.

Pokračovat budete po modré značce, která před městem vede část trasy společně s červenou. Na okraji Mladé Boleslavi se značky opět oddělí a naše trasa sleduje modrou městským parkem zvaným Štěpánka. Park dostal název podle belgické princezny Stefanie, manželky rakouského korunního prince Rudolfa. Stále po modré značce překročíte říčku Klenici a vystoupáte do středu města k výchozímu místu na Komenského náměstí (16.5 km).

Navigace

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load