U Tří svatých
Turnov, 511 01
Telefon: | +420 775 580 396 |
---|---|
E-mail: | astro@sundisk.cz |
Web: | www.hvezdarna.turnov.cz |
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon |
Slavnostně byla otevřena 2. května 1974. V letech 1976-1986 byl objekt v nájmu AsÚ ČSAV a poté až do roku 1992 Fyzikálního ústavu, kdy v prostorách sídlila Optická vývojová dílna. Od té doby využíval hvězdárnu astronomický kroužek při turnovském gymnáziu a objekt pomalu chátral.
Společně s německým partnerem připravilo město projekt na kompletní přestavbu budovy observatoře, ale grant z EU nebyl udělen. V létě 2013 se dohodla společnost SUNDISK s vedením města Turnova na pronájmu a částečné rekonstrukci objektu. V přízemí hlavní budovy je malý přednáškový sál pro cca 30 posluchačů, sociální zařízení a malé zázemí. V patře je kopule o průměru 6 metrů, z níž vedou dveře na pozorovací terasu.
Původní přístrojové vybavení tvoří amatérsky konstruovaný refraktor 160/2500 mm zakoupený po roce 1990 z pozůstalosti pana Vinše s optikou z VOD Turnov. V roce 2020 byl v kupoli instalován výkonný teleskop Ritchey-Chrétien o průměru zrcadla 406 mm a refraktor 102/1350 mm. Oba refraktory doplňuje chromosférický dalekohled LUNT 60 mm. Pro pozorování fotosféry Slunce slouží Herschelův helioskopický hranol. Dále je používáno rozsáhlé příslušenství (okuláry, filtry). Dalekohledy jsou umístěny na masivní paralaktické montáži německého typu. Montáž byla vyrobena počátkem 70. let v turnovských závodech (Sklářské strojírny a závody, Dioptra) a v roce 2020 doplněna novým krokovým pohonem. Při veřejném pozorování na terase nebo na pozemku hvězdárny jsou využívány další přenosné dalekohledy.
Poloha: hvězdárna stojí na Vrchhůře (jihovýchodní část Turnova, poblíž silnice E442).
Ceník:
Provoz hvězdárny není nijak dotován, veškeré finanční prostředky získané ze vstupného jsou použity na úhradu cen energií a drobné opravy objektu a vybavení. Program zajišťují členové Klubu astronomů Liberecka ve svém volném čase a bez nároku na odměnu.
První neděle v měsíci (14.00-16.00 hod.)
pozorování Slunce (za jasného počasí), pořad o zajímavostech na obloze
vstup zdarma
Program pro školy (MŠ, ZŠ, SŠ – maximální kapacita 30 osob):
žák/student – 40 Kč (pedagogický doprovod zdarma)
přednáška s pozorováním mimo hvězdárnu (školy v přírodě, adaptační kurzy, letní tábory…) – od 1 000 Kč
Večerní pozorování na hvězdárně a mimořádné úkazy
vstupné dobrovolné – kasička v posluchárně
Výlet za tmou – pozorování na Jizerce s 20″ dalekohledem
pro skupinu do 5 osob – 2 000 Kč
(doprava po vlastní ose)
Účast na Vašem eventu
individuální kalkulace na dotaz
Po předchozí dohodě je možno využít hvězdárnu k doplňkové výuce