32062895
ENDESKPLNL
Zobrazit kategorie

Ekocentrum Zahrada

Jaselská 1475
Mladá Boleslav, 293 01

Telefon:+420 326 329 113
E-mail:zahrada@ddm-mb.cz
Web:www.mb-eko.cz/zahrada
www.ddm-mb.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Zahrada a minizoo Domu dětí a mládeže v Mladé Boleslavi je oázou botaniků a zoologů uprostřed průmyslového města. Na návštěvníky zde čeká několik zajímavostí např. dva draví kajmani. Dětským oblíbencem je pak kobylka šetlendského poníka. Dalšími zvířaty, které zde můžete vidět jsou krkavci, želvy, morčata, králíci, hadi, plazi, veverky, koza, velké množství ptactva a dravců.
 
 

Ve venkovních voliérách i uvnitř skleníků miniZOO si můžete prohlédnout více než 50 druhů domácích, volně žijících či exotických zvířat a užitkových rostlin subtropů a tropů. Součástí areálu je i záchranná stanice pro zraněné a handicapované dravce a sovy.

V roce 2015 prošla kompletní přestavbou venkovní část areálu ekocentra, která návštěvníkům nabízí další možnosti kontaktu s přírodou. Největší atrakcí především pro předškolní děti a mladší školáky je bezpochyby přírodní živelné hřiště. Zde si mohou do sytosti a zcela neorganizovaně užít kontakt se všemi živly na vlastní kůži. Stará ruční pumpa je po dostatečném úsilí odmění zážitky s vodou a s mokrým pískem, který přímo vyzývá ke stavění přehrad a stružek, pokud to maminky dovolí. Odvážní mohou zažít intenzivní kontakt s chladnou a temnou zemí při výpravě do pětimetrové nory. Na větrné věži mohou roztočit ptáky, letící po obloze nebo pomocí svého dechu rozeznít a rozpohybovat zavěšené předměty, aby pocítili sílu vzduchu. Během organizovaných akcí je možný také kontakt s ohněm v přírodní ohnivé chýši a po celý rok pak mohou děti stavět z písku, kamenů, klacíků a dalšího přírodního materiálu spolu s ostatními dětmi či samostatně ve skrytu vrbových chýší, nebo šeptat své tajné zprávy zemním telefonem.

Dospělé návštěvníky i rodiny s dětmi zaujme relaxačně naučná část zahrady. Kromě zážitkových prvků, jako je hmatová stezka pro bosé nohy či vyvýšený čichový záhon s voňavými bylinkami a relaxační loučka, se zde můžete seznámit se základními biotopy naší přírody, jejich rostlinami i živočichy. Na malé ploše tak nahlédnete do hor, suchého vřesoviště, rybníčku, skal i lesa. Jako inspirace pro obohacení vlastní zahrádky může posloužit hmyzí hotel či motýlí záhonek, jehož rostliny lákají motýly svým nektarem, ale také nabízejí potravu pro housenky, jako třeba obyčejné kopřivy.

Velkou atrakcí pro všechny děti je nově vybudovaná kontaktní ohrada se stádečkem minioveček, mezi které se mohou odvážnější děti vydat a nakrmit je mrkví, zakoupenou za symbolickou pětikorunu ve vstupní budově ekocentra, podobně jako poníka, kozy a králíky či morčata v jiných částech areálu.

K odpočinku i občerstvení je návštěvníkům k dispozici útulná kavárna ve vstupní budově ekocentra s nabídkou místních, bio i Fair-Trade produktů za lidové ceny. I v kavárně je pamatováno na zábavu dětí: v dětském herním koutku mohou vyzkoušet temnou podzemní noru s vydrou, jezevcem a králíkem, kteří v ní bydlí, nebo se ukrýt do zavěšeného veverčího hnízda.Otevírací doba

všechny měsíce Po - Pá 9:00 - 11:30
12:00 - 18:00
So - Ne 13:00 - 18:00

Otevírací doba Ekocentra v zimním období: PO - PÁ 9.00 - 11.30,12.00 - 17.00 (kavárna otevřena do 18.00) SO - NE 13.00 - 17.00 (kavárna otevřena do 18.00) Státní svátky ZAVŘENO

Vstupné

Jednotlivé vstupné
Plné vstupné:30,00 CZK
Studenti:15,00 CZK
Senioři:15,00 CZK
Poznámka:Předškolní děti, osoby ZTP a pedagogický dozor mají vstupné zdarma.
Děti od 6 let 15 Kč.
Celoroční vstupné
Plné vstupné:300,00 CZK
Děti:200,00 CZK
Studenti:200,00 CZK
Senioři:200,00 CZK

Akce

30.6.2022 14:00 - 16:00

Adaptační Klubík – Aдаптаційний Гурток

Od dubna uvádíme do provozu Adaptační klubík pro ukrajinské děti. Hlavním posláním klubu jsou volnočasové aktivity a vzdělávání dětí z ukrajinských oblastí zasažených válkou.
Všechny akce
Zahrada Ekocentrum, autor: Archiv Zahrada Ekocentrum

Přístupnost

obtížný povrch obtížný sklon bezbariérový vstup hlavním vchodem přístupná toaleta - WC I. nepřístupná toaleta - běžné WC
Vstup
Komunikace v okolí objektu jsou tvořeny převážně kvalitní dlažbou. Dvoukřídlé vstupní dveře (šířka 2x 84 cm) s prahem (výška 2 cm) se otevírají mechanicky směrem ven. Zvonková signalizace není k dispozici.
Interiér
Ve vstupním objektu se nachází kavárna s pokladnou (pult výška 90 cm) vybavená stoly s podjezdem (výška 72 cm). Vstup na terasu kavárny je dvoukřídlými dveřmi (hlavní křídlo šířka 84 cm, vedlejší křídlo šířka 63 cm). K dispozici je upravená toaleta. Do venkovních prostor Ekocentra vedou další dvoukřídlé dveře (šířka 2x 85 cm). Venkovní prostory Ekocentra s voliérami, dvěma skleníky a výběhy pro zvířata tvoří okružní komunikace, jejíž převážná část je z kvalitní zámkové dlažby. Přístup do skleníků je jednokřídlými dveřmi (šířka 98 cm), levý skleník má za vstupem krátký strmý vyrovnávací nájezd (sklon 40 %, délka 15 cm). Povrch skleníků tvoří rovná dlažba. V zadní části areálu směrem k altánku nejprve dlážděná komunikace lehce klesá (sklon 7 %, délka 5 m) a následně stoupá (sklon až 12 %, délka 3 m). Převýšení lze obejít z druhé strany mlatovo písčitou cestou (šířka 112 cm). V této části zahrady se nachází klidová zóna s herními prvky pro děti. Cesty na hřišti tvoří převážně přírodní povrchy. Skleník v zadní části areálu byl v době mapování (9/2016) v rekonstrukci.
Výtah
Výtah není k dispozici, všechny prostory pro veřejnost se nachází v uliční úrovni.
Hygienické zázemí
Přístupná toaleta (dveře šířka 82 cm; kabina šířka 350 cm, hloubka 205 cm) je samostatná a nachází se ve vstupním objektu u kavárny. Jednokřídlé dveře do WC jsou označené a otevírají se mechanicky směrem ven. Přístup k míse z pohledu od vstupu do kabiny je zprava. Prostor pro vozík vedle WC mísy je dostatečný (šířka 106 cm). Toaletní mísa je vybavena dvěma sklopnými madly.

Služby a vybavení: parkoviště, občerstvení

Zahrada Ekocentrum, autor: Archiv Zahrada Ekocentrum
Zahrada Ekocentrum, autor: Archiv Zahrada Ekocentrum
Zahrada Ekocentrum, autor: Archiv Zahrada Ekocentrum
Zahrada Ekocentrum, autor: Archiv Zahrada Ekocentrum
Zahrada Ekocentrum, autor: Archiv Zahrada Ekocentrum
 

Navigace

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load