36520862
ENDESKPLNL
Zobrazit kategorie

Židovský hřbitov v Mladé Boleslavi

Pražská ulice
Mladá Boleslav, 293 01

Telefon:+420 607 754 038
E-mail:infocentrum@kulturamb.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Židovský hřbitov se nachází na okraji Mladé Boleslavi, v lokalitě pod hradem, na svahu při staré silnici na Prahu.
 
 

Expozice o působení židovské komunity v Mladé Boleslavi a okolí je situována do budovy obřadní síně. Stavba z roku 1889 má osmiboký půdorys a její střecha je zakončena červenou lucernou. První písemná zmínka o přítomnosti Židů v Mladé Boleslavi se datuje k roku 1471. Návštěvník se z fotografií dozví, jak vypadala místní synagóga zbořená v éře socialismu (1962) a kde přesně se dnes rozkládá torzo někdejšího židovského ghetta s dominující budovou židovské školy.

Jednotlivé náhrobky vytvářejí ojedinělou galerii pod širým nebem. Rozptyl jejich původu činí čtyři století.

Nejslavnější osobou, která je na mladoboleslavském hřbitově pohřbena, je Jakub Baševi (kolem 1570-1634), společník a finančník velkolepých vojenských a stavebních plánů generála Albrechta z Valdštejna. Jako první Žid byl v tehdejší rakouské monarchii povýšen do šlechtického stavu. Jeho mramorový náhrobek je proto korunován erbem.

Židovský hřbitov je veřejnosti přístupný denně mimo sobotu a další židovské svátky. Klíč je k dispozici na vratnou zálohu v turistickém infocentru Mladá Boleslav, v Muzeu Mladoboleslavska či u správce hřbitova (p. Žák, mobil: 607 754 038).

Otevírací doba

Leden - Prosinec Po - Pá -
So - zavřeno
Ne -

Otevírací doba každý den kromě soboty a židovských svátků. Klíče k dispozici v Infocentru nebo Muzeu Mladoboleslavska na vratnou zálohu.

Vstupné

Zdarma
Židovský hřbitov

Přístupnost

obtížný povrch obtížný sklon schody úzké dveře nebo průjezdy
Vstup
Hlavní vstup do areálu hřbitova je z ulice Pražská dvoukřídlými dveřmi (šířka 2x 59 cm) s 1 schodem (výška 39 cm). Zvonková signalizace (výška 149 cm) je k dispozici vlevo. Za vstupem následuje soustava schodišť ( 9, 12 schodů). Využít lze nedaleký vjezd pro vozidla se zatravněným povrchem (podélný sklon 10 – 13 %). Provozní vstup se nachází na druhé straně hřbitova v ulici U Židovského hřbitova, tvoří jej dvoukřídlá vrata (šířka 2x 108 cm), povrch přístupové komunikace je zatravněný s nerovnostmi. Zvonková signalizace není k dispozici. Vstup je možné využít na základě domluvy předem.
Interiér
Hřbitov je rozdělen na starou a novou část. Stará část se nachází blíže k hlavnímu vstupu z Pražské ulice a rozkládá se převážně na svažitém území (podélný sklon 10 – 18 %). Veškeré cesty mají nezpevněný hlinitý nebo zatravněný povrch. Nová část se nachází na rovině u provozního vstupu. Součástí je obřadní síň s přístupem přes 1 schod (výška 20 cm) a dvoukřídlé dveře (šířka 2x 102 cm), otevírají se mechanicky směrem dovnitř. V kapli se nachází expozice o působení židovské komunity v Mladé Boleslavi. Další část expozice se nachází v blízkém objektu márnice s přístupem přes 1 schod (výška 10 cm) a dvoukřídlé dveře (šířka 2x 80 cm). Veškeré cesty mají nezpevněný hlinitý nebo zatravněný povrch.
Výtah
Výtah není k dispozici.
Hygienické zázemí
Přístupná ani částečně přístupná toaleta není k dispozici.

Církevní památky: ostatní

obřadní síň
náhrobek Jakuba Baševiho
obřadní síň
přednášky na židovském hřbitově
židovský hřbitov s náhrobkem Jakuba Baševiho
pomník židovským obětem I.sv. války
márnice
židovský hřbitov
židovský hřbitov
židovský hřbitov
židovský hřbitov
židovský hřbitov
židovský hřbitov
 

Navigace

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load