46593293
ENDESKPLNL
Zobrazit kategorie

10. ročník Metalového sympozia

Metalové sympozium se tento rok koná již po desáté, a to od 5. do 9. června 2023. Jako kulturní akce je Metalové sympozium unikátní. Během týdne vytvoří umělci díla, která se posléze umístí do veřejného prostoru, aby sloužila jako zkulturnění města jak pro občany, tak i návštěvníky.
 
 

Metalové sympozium 2023 znovu nabídne možnost živě sledovat tvorbu impozantních děl z rozličných kovových materiálů. Akci opět doplní dřevořezbáři a zajímavý streetartový program.  Sochy, vzniklé během Metalového sympozia, budou instalovány na různá místa po městě a rozšíří tak originální mladoboleslavskou galerii ve veřejném prostoru.

Jako doprovodná akce letošního 10. ročníku Metalového sympozia proběhne od úterý 30. 5. 2023 výstava Geneze 23 ve Sboru českých bratří. Jedná se o prezentaci kovářských prací bývalých i současných studentů Střední uměleckoprůmyslové školy Turnov, které vznikaly od roku 1980 po dobu více než 40 let. Kovářské oddělení školy má vynikající úroveň a mezinárodní renomé. Svědčí o tom i ocenění z mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston, největší tuzemské akce svého druhu, která se každoročně koná na moravském hradě Helfštýn. Např. v minulém roce porota ocenila maturitní práci dvou zdejších studentů (dílo Model brány) 3. místem.

Na výstavě bude ke zhlédnutí několik desítek studentských prací. Mezi nimi návštěvníci uvidí více jak dvacet kovových plastik a několik zajímavých kovaných mříží. Za pozornost určitě stojí i výkresy a kresby, které svědčí o výtvarné zdatnosti studentů.

Novinkou je letos i účast dvou studentů Střední uměleckoprůmyslové školy z Turnova (SUPŠ a VOŠ Turnov), kteří budou pracovat na téma Anděl. Chceme, aby se tato spolupráce stala tradicí. S Klaudiánovou nemocnicí jsme si dohodli, že práce studentů budou instalovány v komunikační chodbě. V budoucnosti tak bude chodba plná andělů.

Letos přijali naše pozvání nebo se přihlásili následující umělci:

Chile – Flavio Parra Ortiz  – kovářský sochař

Maroko – Rachid Mouhayar – kovosochař

Česká republika – Tomáš Dolejš – kovosochař

SUPŠ a VOŠ Turnov – Jan Břenek – kovářský sochař

SUPŠ a VOŠ Turnov – Štěpán Hála - kovářský sochař

Polsko – Marek Szewczyk – řezbář

Ukrajina – Bogdan Kutsevych – řezbář

Česká republika – Václav Lemon – řezbá

Česká republika – Jan Jírovec – Streetart – naproti soudu

Česká republika – Kaer8th – Streetart – parkovací dům Klaudiánovy nemocnice

Slovenská republika – Lukero – Streetart – podchod Krásná louka

Česká republika – Jakub Stark – Streetart – školní jídelna Laurinova

Střední průmyslová škola Mladá Boleslav - kovosochaři

Kovosochaři a umělečtí kováři z Chile, Maroka a České republiky budou pracovat na Střední průmyslové škole v Mladé Boleslavi.

 Krásná Louka umělečtí dřevořezbáři

Jste srdečné zváni pondělí–pátek od 9:00 do 17:00, abyste sledovali, jak z kusu plechu vytvoří pět umělců pět soch.

Dřevořezbáři Marek Szewczyk, Bogdan Kutsevych a Václav Lemon se přidají od středy do pátku a budou varábět na téma Válka a mír. Každý z nich bude tvořit z kmene a výsledkem budou nádherné dřevěné lavičky.

 Streetart

Od roku 2018 je Streetart součástí Metalového sympozia. Streetart je oproti kovovým sochám a dřevěným lavičkám razantnější změna ve vzhledu veřejného prostoru. Letos bude streetart probíhat na čtyřech místech.

Česká republika – Jan Jírovec – Streetart – Naproti soudu 

Naproti soudu najdete od 5. června do 9. června Jana Jírovce s kolegou – 3D street art na téma „Metro“.

 Česká republika – Kaer8th – Streetart – Parkovací dům Klaudiánovy nemocnice.

 V parkovacím domě Klaudiánovy nemocnice (5. patro) bude od pondělí 5. června až do pátku 9. června umělec s přezdívku Kaer8th tvořit na téma Vesmír a atmosféra. Kaer8th bude navazovat na dřívější práce z roku 2021 a 2022, kdy maloval 8. až 6. patro. V parkovacím domě má vzniknout unikátní 360stupňový obraz, podle kterého se návštěvníci budou moci orientovat a lépe najít své auto. Přijďte se podívat, jak pomalu vzniká unikátní projekt.

 Slovenská republika – Lukero – Streetart – Podchod Krásná louka

Na Krásné louce v Mladé Boleslavi jsou čtyři podchody pod vlakovou tratí. Loni jsme již dva podchody zvelebili s pomocí slovenských umělců Lukáše a Tomáše Lukerových. Pracovali na téma Džungle a Africká savana a letos se vracejí a budou pracovat na téma Podmořský svět. I tady jste vítáni od pondělí až do pátku.

Malba na stěnu školní jídelny u Základní školy Dr. Edvarda Beneše, Laurinova ulice – Jakub Stark.

Poprvé budeme malovat na venkovní stěnu. Na odpovědnost si ji bere Jakub Stark, který již pro nás maloval v roce 2019 v garáže Bondy centra.

Koncert kapely Sto zvířat

 V pátek večer proběhne slavnostní zakončení sympozia a od 18:00 vystoupí skupina Sto zvířat u Altán baru, park Výstaviště Mladá Boleslav.

Těšíme se na vás od 5. 6. do 9. 6. 2023 v Mladé Boleslavi.


 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load