MĚSTSKÝ PALÁC TEMPL
VÝJIMEČNÁ SETKÁNÍ MARTINA LEDVINY – VÝSTAVA FOTOGRAFÍÍ
Vernisáž výstavy se koná v úterý 4. 4. v 17:00.
Výstava potrvá do 13. května 2023
Respirium:
JAKUB MIKEŠ – KRÁSY NAŠÍ PŘÍRODY
Výstava fotografií.
Výstava potrvá do 22. dubna 2023
ZUZANA ZACHOVÁ – ŠPANĚLSKÉ OBRAZY
Vernisáž výstavy se koná ve středu 26. 4. v 17:00.
Výstava potrvá do 24. června 2023
GALERIE POD VĚŽÍ
VÝSTAVA FOTOGRAFIIÍ STANISLAVA POKORNÉHO
Fotografie ho provází vlastně celý život. Fotografuje asi od 7 let, kdy dostal od otce svůj první fotoaparát. Byl jím bakelitový Pionýr 6×6”. V roce 1982 byl přijat do tehdejšího fondu Výtvarných umění a Svazu výtvarných umělců a stal se jedním z asi 600 fotografů tehdejšího Československa, kteří se mohli fotografií živit. Na poli profesionální fotografie působí více než čtyřicet let. V letech 2009-2019 působil jako kurátor prestižní Nikon Photo Gallery v Praze. Dlouhá léta (1983-2000) byl asistentem ve společném ateliéru Freda Kramera – tenkrát jednoho z nejlepších módních fotografů – a prof. Mgr. Miroslava Vojtěchovského – špičky reklamní fotografie a uznávaného fotografa skla. Od nich získal to nejlepší, co mohl, profesionální přístup k fotografii, úctu k řemeslu, preciznost a odpovědnost za výsledek vlastní práce s vědomím, že odevzdává dílo na nejvyšší profesionální a umělecké úrovni. Nebylo proto náhodou, že se mu fotografie skla stala osudnou a po celý život se jí živil.
Je členem Unie výtvarných umělců, Federation of European Professional Photographers FEP a Asociace profesionálních fotografů České republiky, ve které rovněž v letech 2004-2017 působil jako president a předseda správní rady. Je autorem několika publikací (Večery s fotografem, Pán Bůh zaplať, 12 Star Gallery – Czech Centre, London a další) a článků v odborných fotografických magazínech. Tvorba Stanislava Pokorného je zastoupena ve sbírkách Národního muzea fotografie Jindřichův Hradec a soukromých sbírkách. Ve své práci se zaměřuje hlavně na architekturu, portrét, krajinu, panoramatickou fotografii, reklamu a volnou tvorbu.
Výstava potrvá do 22. dubna 2023
ZDENĚK A JAN HALÍŘOVI – FOTOGRAFIE
Výstava potrvá do 26. května 2023
ŠKODA MUZEUM
HISTORICKÝ VÝVOJ KAROSERIÍ VOZŮ L&K/ŠKODA
Druhá výstava z cyklu Jak vzniká auto v proměnách času přiblíží proměny karoserií bezpočtu modelů značky L&K/ŠKODA od roku 1905 po současnost. Kromě atraktivních fotografií, či unikátních artefaktů výstava představí vůz ŠKODA 6R ve stavu částečné renovace, ŠKODA RAPID OHV tzv. „Dálnicový“, celokovové konstrukce vozů ŠKODA 1200 a 1201 či repliku modelu ŠKODA 100, účastníka prvních crash testů.
Výstava potrvá do 8. května 2023.
ŠKODA 420 POPULAR
Vozy Škoda Popular byly v roce 1935 testovány v zasněžených Krkonoších s unikátním Simply Clever prvkem – kovovými lyžemi a sněhovými řetězy a měly sloužit k zásobování horských chat či jako vlek lyžařům. Takové možnosti vozy nabízely díky zvláštnímu příslušenství a revoluční změně konstrukce podvozku.
Dlouhodobá expozice.
MUZEUM MLADOBOLESLAVSKA
VÝSTAVA MLADOBOLESLAVKÝ HRAD
Boleslavský hrad je nepřehlédnutelnou dominantou města. Jeho nesčetná zobrazení najdeme na pohlednicích, fotografiích i starých grafických listech. Pro novou výstavu jsme připravili výběr toho nejlepšího a nejzajímavějšího z nich. Obrazová část bude doplněna popisem, který mimo jiné čerpá z nových poznatků stavebně-historického průzkumu Mgr. Martina Witkowského z roku 2019.
Výstava potrvá do 23. dubna 2023.
VÝSTAVA PAVLA SÝKOROVÁ MICHALÍKOVÁ: MŮJ ŽIVOT S KREATIVITOU
Stačí chvíle s Pavlou Sýkorovou Michalíkovou v jejím centru na Staroměstském náměstí a hned je vám jasné, že spolek Milujeme kreativitu, který založila, nemohl dostat trefnější název. Když módní návrhářka, stylistka a lektorka oblíbených kurzů vypráví o své profesní cestě, pochopíte, že tvorba je její život a naopak. Přibližně za měsíc kreativita Pavly Sýkorové Michalíkové, jejích spolupracovnic a studentek jejích kurzů ovládne výstavní sál v přízemí muzea. Výstava Můj život s kreativitou nabídne průřez tvorbou mladoboleslavské návrhářky a představí portfolio jejího kreativního centra.
Výstava potrvá do 30. dubna 2023
BOLESLAV MLADÁ A STARÁ
Od 26. 4.
Výstava představí zajímavá fotografická srovnání podoby několika vybraných lokalit našeho města. Na starších snímcích ze sbírek muzea a soudobých záběrech si budete moci porovnat, jak se změnila tvář města v uplynulých zhruba osmdesáti letech.
Výstava potrvá do 2. července 2023
BÝT, ČI NEBÝT … OCHOTNÍKEM
Vernisáž výstavy se koná 29. 4. 2023 od 15:00.
Letos v dubnu uběhne 180 let od prvního českého ochotnického vystoupení v Mladé Boleslavi. Toto výročí si připomínáme výstavou zaměřující se na spolek Kolár, který je se začátky boleslavského ochotnického divadelnictví spojen nejvíce. Věnovat se budeme ale i dalším spolkům z Boleslavi a okolí. Vedle divadelních plakátů, unikátních fotografií a památníků budou na výstavě k vidění opravdové divadelní kulisy.
Výstava potrvá do 31. března 2024
Alamara Stories
Vernisáž výstavy se koná 29. 4. 2023 od 15:00.
Rozšifrujte poselství malovaného nábytku z Pojizeří na výstavě, která vás naučí porozumět symbolice tradičního umění. Je plná osobních romancí, nadějí, víry, ale i tragédií, vzpomínek a přelomových událostí. Vytvořte vlastní příběh na základě pojizerské symboliky. P.S.: Vhodné zejména pro prarodiče a vnoučata.
Výstava potrvá do 31. března 2024
STÁLÉ EXPOZICE A DLOUHODOBÉ VÝSTAVY
PRACOVNA VÁCLAVA KLEMENTA
Výstava v salonu na arkádě představuje pracovnu jednoho ze zakladatelů mladoboleslavské automobilky Václava Klementa. Instalován je zde originální nábytek z Klementovy vily, doplněný o další předměty spojené s osobností Václava Klementa. Součástí instalace jsou dva motocykly, které Klement odkoupil od původních majitelů, aby je mohl věnovat muzeu.
RODINNÁ DÍLNA JELÍNKŮ
Dlouhodobá výstava je věnovaná věhlasné sochařské dílně působící na sklonku baroka v Kosmonosech. Práce rodiny Jelínků nalezneme dodnes volně stojící v krajině nebo jako součást výzdoby interiérů řady kostelů na Mladoboleslavsku i v širším okolí. Výstava prezentuje zejména interiérové dřevořezby, ale pozornost je věnována také životním osudům jednotlivých představitelů této významné sochařské dílny.
VENKOV V PROMĚNÁCH ČASU
Stálá expozice věnovaná historii a kulturní tradici Mladoboleslavska.
DARY LESŮ, LUK A BAŽIN
Nová dlouhodobá výstava na téma tradičního zpracování přírodních materiálů v regionu Mladoboleslavska. Představíme dosud neprezentované exponáty ze sbírek muzea, které dokládají způsoby, jakými naši předkové využívali proutí, dřevo, slámu, seno a zejména místní specifikum orobinec. Na přípravě výstavy spolupracovala Iveta Dandová, držitelka řady ocenění a autorka výrobků z orobince, která se podílí na zachování tradičních technik jeho zpracování. Výstava navazuje na stálou expozici Venkov v proměnách času. Realizace výstavy byla podpořena Ministerstvem kultury ČR.
MLADÁ BOLESLAV NA AKVARELECH BEDŘICHA KAVÁNKA
Venkovní výstava umístěná na nádvoří hradu představuje Mladou Boleslav na počátku 20. století.