43666117
ENDESKPLNL
Zobrazit kategorie

Proč pomlázka teče? Muzeum Mladoboleslavska otevírá velikonoční výstavu

Liščí preclíky, pučálka a hon na Jidáše. Na boleslavském hradě představí, jak naši předci slavili svátky jara a co všechno k těmto oslavám v předminulém století předcházelo. Velikonoční výstavu s názvem Pomlázka teče, dejte, teta, vejce! Můžete navštívit od 2. 3. do 11. 4.
 
 

Nalaďte se na sváteční atmosféru na výstavě věnované známým i již zapomenutým předvelikonočním tradicím a velikonočním zvykům. Dozvíte se, kdy lišky nadělovaly dětem preclíky, k čemu sloužily svěcené kočičky nebo jak se pomocí kraslic vyznávala láska. Zahrajete si velikonoční deskovou hru a můžete si odnést katalog plný inspirace, receptů a záznamů starých velikonočních zvyků.

Výstava bude vložena do expozice mladoboleslavského hradu v 2. patře.

Muzeum Mladoboleslavska dlouhodobě mapuje lidovou kulturu regionu a shromažďuje doklady a svědectví, která ji představují nám a uchovávají ji pro další generace. Veřejnost se s nimi pak může seznámit zejména díky workshopům, na kterých muzeum spolupracuje s mistry tradičních řemesel, nebo sezónním výstavám, které přibližují zapomenuté zvyky spojené s různými svátky. Nyní se v prostorách expozice věnované venkovu jedna taková výstava otevře: pod názvem Pomlázka teče, dejte, teta, vejce připomene předvelikonoční a velikonoční zvyky, rituály, recepty i hry.

Mladou Boleslav a její okolí dnes vnímáme zejména jako kraj, který je poznamenán automobilovým průmyslem. Jedná se ovšem o místo, které je velmi bohaté na tradiční projevy zvykoslovné tradice, a to i v současné zrychlené době,“ říká ředitelka Muzea Mladoboleslavska Kateřina Jeníčková. „Naše aktuální výstava vás zavede do období velikonočních příprav a oslav a seznámí vás s řadou zdejších regionálních specifik Velikonoc, a to na základě autentických záznamů tří generací etnografických dokumentátorů Václava Krolmuse, Jana Evangelisty Konopase a Barbory Hoblové, jejichž působení pokrývá téměř 150 let kulminace lidových tradic ve zdejším kraji.“

Některé zvyky přitom můžete oprášit i dnes. Kdysi oblíbené polykání kočiček proti bolestem v krku sice nedoporučujeme, ale třeba takové pečení „liščích“ preclíků potěší současné děti stejně, jako těšilo jejich praprababičky. O co jde? Na začátku předvelikonočního období, o první postní neděli, rozvěsily nad ránem hospodyně na stromy v zahradě preclíky. Ráno je děti vyběhly hledat. Věřily, že je tam pro ně nechala liška. Stejně tak asi není nutné hlídat na Velký pátek pole, aby vám z něj někdo nestřel rosu. Ovšem až se budete připravovat na koledníky o Velikonočním pondělí, nezapomeňte, aby nachystaná barvená vejce byla plná, vařená nebo i syrová. Vyfouknuté skořápky, tzv. vejdunky, totiž znamenaly smrt a zmar. Obarveným vajíčkem můžete také vyznat lásku. Inspirujte se u Jana Evangelisty Konopase, který zaznamenal konkrétní vzkazy napsané na kraslicích v 2. polovině 19. století.

K výstavě jsme připravili katalog, který vás provede celým předvelikonočním obdobím i svatým týdnem, na jehož konci velikonoční svátky vrcholí. Najdete v něm zvyky, písně, říkadla a recepty, kterými si zpestříte čekání na Velikonoce i samotnou jejich oslavu“, dodává Kateřina Jeníčková. „Návštěvníci si také mohou zahrát stolní hru, v níž zúročí své znalosti tradic nabyté na naší výstavě.“ Hráči na cestě herním plánem odpovídají na různé otázky. Vyhrává ten, kdo do cíle dorazí s nejvíce nasbíranými vajíčky, které získal za správné odpovědi.

A co znamená, že pomlázka teče? Jde o první verš mladoboleslavské velikonoční koledy, kterou si zapsal Jan Evangelista Konopas. Celé znění si přečtete ve zmíněném katalogu. „Na téma předvelikonočních a velikonočních tradic jsme také natočili několik videí. Najdete je na našem youtube kanále, ale určitě vám je připomeneme i na našich sociálních sítích“, doplňuje Kateřina Jeníčková. V jedné z hlavních rolí tu vystupuje roubená fara v Dolní Krupé, kterou muzeum spravuje. Ta je sice v zimě a na jaře pro návštěvníky uzavřená, před Velikonoci se však mimořádně na jeden den otevře. 1. dubna vás na faře čeká bohatý velikonoční program.


Velikonoce v Mladé Boleslavi:

Velikonoční jarmark

25. 3.  9:00 – 16:00

Českobratrské náměstí

Velikonoční tržiště, stánky s občerstvením, Folklorní soubor Horačky, vystoupení žáků místní ZUŠ, obří slepice a vejce, jarní mini ZOO. Vstupné zdarma.

30. 3. - 11. 4. Zdobení velikonoční břízky 

Zámecký park Kosmonosy

Pojďte si společně s námi ozdobit velikonoční břízku, kterou pro Vás nachystáme v parku.
Kde přesně? To budete muset zjistit sami, ale určitě nebudete pátrat dlouho. Vydejte se na jarní procházku od 30.3.-11.4., vezměte s sebou jakoukoliv kraslici, může to být klasický vejdumek, vyrobená ozdoba, cokoliv tradičního i netradičního, zkrátka VAJÍČKO všech velikostí a barev. Jedná se již o 2.ročník, fotografie z roku 2022 vám vložíme do události. Vyfoťte se u břízky a pošlete nám foto. Fotografie zveřejníme v události, těšíme se na vaše příspěvky. Pořádá Společně srdcem. 

Velikonoční pašije

5. - 6. 4. 17:00 - 18:00 

Klubovna sboru Jednoty bratrské.

Čtení velikonočních textů z evangelií a zpěv písní. Vstup zdarma.

Velikonoční tvoření na Zelený čtvrtek

6. 4. 8:00 – 15:00

Vila Dům dětí a mládeže

Přijďte si k nám užít prázdninový den, vyrobit si zajímavé a originální dekorace a prožít tak příjemný velikonoční čas. S sebou pracovní oděv a přezůvky, oběd a svačina v ceně. Pitný režim zajištěn. Vhodné pro školní děti. Přihlášky a platby předem, nejpozději do 3. 4. 2023.
Cena: 450 Kč

Velikonoční prázdniny na Pavilonu

6. 4. 8:00 – 15:30

Pavilon Dům dětí a mládeže

Přijďte si užít zábavný den, kde budeme tvořit, tancovat, hrát hry a různé soutěže. S sebou: pohodlné oblečení, přezůvky, lahev na pití, oblečení na ven (dle počasí). Určeno pro děti ve věku 6-14 let.Přihlášení a platby v hotovosti nejpozději do 30. 3. 2023.
Pro vrácení peněz odhlášení nejpozději do 4. 4. 2023.

Cena: 350 Kč/osoba (v ceně pitný režim, svačiny, oběd, program)


Velikonoce na Mladoboleslavsku: 

Velikonoční trhy

1. 4. - 2. 4. 

Statní zámek Syhrov

Tradiční trhy spojené s ukázkami řemesel a prodejem velikonočního zboží. http://www.zamek-sychrov.cz

Velikonoční jarmark 

2. 4. 10:00 

Bakov nad Jizerou 

Program:

  • 11:00 Nešťastný šafářův dvoreček – pohádka v podání Divadla Kapsa 
  • 14:00 Krákorky – vystoupení dětí ZŠ 14:30 Furiant Malá Bělá – taneční vystoupení 
  • 15:00 Kapela Pohodáři MB 
  • 16:00 Kapela Marola 

Muzeum Bakovska: Z hlubin minulosti – výstava nálezů ze zvířetické hladomorny a obrazů Zvířetic 

Velikonoce na Dlaskově statku 

8. 4. 

Dlaskův statek 

Koleda, koleda, proutek z vrby... Folklórní akce přibližující návštěvníkům výroční obyčeje a zvyklosti. Součástí akce jsou vystoupení folklórních souborů, program pro děti, tvůrčí dílna velikonočních dekorací a otevření nové celosezónní tematické expozice. Připraveno bude i občerstvení a malý jarmark s ukázkami lidových řemesel Pojizeří. 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load