36009475
ENDESKPLNL
Zobrazit kategorie

V zahradě Kliniky Dr. Pírka začne výstava s názvem Rozmarné cesty Jiřího Menzela

Rozmarné cesty Jiřího Menzela představí pestrý život a práci světového režiséra. Exteriérová výstava k vidění od 2. dubna do 27. července 2022 v Mladé Boleslavi.
 
 

Milovníci filmů režiséra Jiřího Menzela se mohou těšit na unikátní výstavu věnovanou pracovnímu i soukromému životu této světové osobnosti. K nedožitým 84. narozeninám ji věnuje fanouškům jeho žena Olga Menzelová. Exteriérová expozice, která se poprvé představí divákům 2. dubna v zahradě Kliniky Dr. Pírka v Mladé Boleslavi, je průřezem jeho práce i soukromým životem od dětství až do posledních let. Chybět nebudou kromě méně známých fotografií také dopisy přátel a kolegů. Inspirací pro titulní panel výstavy se stala unikátní, po léta shromažďovaná sbírka krabiček od sirek, které si Jiří Menzel ze svých cest přivezl. Výstavu, která bude k vidění do 27. července pořádá Klinika Dr. Pírka a společnost Medialogue ve spolupráci s Nadačním fondem Jiřího Menzela.

Výstava Rozmarné cesty Jiřího Menzela dovolí divákům nahlédnout doslova pod ruce při práci „na place“, kdy vznikaly slavné Menzelovy filmy. Fanoušci ho uvidí při zkouškách v divadle a připomenou si i jeho četné role ve filmech a na divadelních prknech. Na desítkách snímků uvidí oblíbené herce i další české a světové osobnosti, se kterými se Jiří Menzel setkal. Jeho obsáhlým archivem se detailně probírala několik měsíců jeho osobní asistentka Míla Řádová, která s ním pracovala od roku 1974. „Přípravě fotografií a textů jsem se věnovala od listopadu loňského roku, archiv byl opravdu velký. Výstava připomene Jiřího Menzela jako osobnost, která proslavila českou kinematografii i divadelní tvorbu u nás i v zahraničí – tuto poctu si určitě zaslouží. Z mnoha snímků je vidět, že ač bral Jirka svou práci vážně, panovala u ní vždy pohoda a nechyběl ani humor, jemu tak vlastní. Věřím, že výstava poskytne návštěvníkům malé rozptýlení v současné době,“ říká Míla Řádová, kurátorka výstavy.

Vernisáž výstavy Rozmarné cesty Jiřího Menzela se uskuteční 2. dubna v zahradě Kliniky Dr. Pírka v Mladé Boleslavi ve 14 hodin. Kromě rodiny a kolegů režiséra ji slavnostně zahájí herec Jaromír Hanzlík. Bylo z něj cítit, jak má rád lidi. Chtěl publikum bavit, a taky povznést, ale zároveň se mu nepodbízet. A měl rád i herce. Před natáčením Postřižin si ze západního Německa přivezl světle zelený, manšestrový oblek. „Jirko, to je krásný oblek a jak vám sluší!“ chválil jsem mu ho. A když byla premiéra filmu, tak on mi ty šaty, zabalené jako dárek, věnoval. Myslím, že jsem buď jediný nebo aspoň jeden z mála koho Jiří Menzel obdaroval. Heč!“ vzpomíná Jaromír Hanzlík.

24 hodin denně volně přístupnou expozici v zahradě kliniky je možné vidět také v nočním nasvícení. Výstavy mají již v parku svoji tradici od roku 2016, kdy představují návštěvníkům, studentům boleslavských škol i pacientům zajímavá témata ze společnosti. První výstavou celého projektu byla expozice Rozmarná léta Jiřího Menzela, kdy se vernisáže zúčastnil přímo Jiří Menzel a v zahradě kliniky se promítal film Rozmarné léto. Po šesti letech má klinika tu čest, že premiérově bude uvedena nová výstava Rozmarné cesty Jiřího Menzela a my jsme rádi, že můžeme našim návštěvníkům opět zpříjemnit den a pozvat je k nám,“ říká MUDr. Stanislav Najman, ředitel Kliniky Dr. Pírka.

Nadační fond Jiřího Menzela bude podporovat nemocné umělce na sklonku života

Olga Menzelová Kelymanová založila Nadační fond Jiřího Menzela, jehož cílem je podporovat významné umělce, kteří se zasloužili o propagaci české kultury s přesahem do zahraničí, a kteří již ze zdravotních důvodů nemohou být nadále aktivně činní ve svém oboru. Nadace se bude snažit tyto umělce podporovat na sklonku jejich života, aby i tento okamžik patřil k důstojným. Pomáhat bude ale také začínajícím umělcům v oblasti filmového umění, organizovat semináře a setkání s umělci a jiné kulturní aktivity. Zároveň se bude starat o zachování díla slavného režiséra.

„Založení Nadačního fondu Jiřího Menzela vychází z extrémně složité situace, kterou jsme s Jirkou zažívali. Po tři roky byl odkázán na 24 - hodinovou péči druhých, dva roky strávil s námi doma. Byla jsem si dobře vědoma toho, že kdybych nepracovala a nedařilo se mi a kdybychom nepoužili úspory, které měl Jirka pro holky na studia, tak tohoto komfortu nikdy nedosáhneme. V Maďarsku o své nejvýznamnější umělce stát pečuje, je o ně postaráno, u nás ne. Vypadá to, že když je na vás mediálně vidět, máte nepřeberné množství finančních prostředků, to ale zkrátka není pravda. A tak jedním z cílů tohoto nadačního fondu je vybírat prostředky pro významné umělce, kteří se ocitnou v situaci podobné té, do jaké se dostal Jirka. Aby měli tu možnost, kterou jsme my poskytli Jirkovi vlastními silami. Aby mohli spokojeně a důstojně dožít,“ říká Olga Menzelová Kelymanová

 

Výstava Rozmarné cesty Jiřího Menzela je první aktivitou Nadačního fondu. Expozice se po Mladé Boleslavi přesune do Los Angeles v USA.

Její finální podobu vytvořili zástupci agentury N.A.F. Praha s.r.o.

 

Děkujeme partnerům projektu:

Klinika Dr. Pírka

Kultura města Mladá Boleslav

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

ŠKODA AUTO

newman + friends

Medialogue, s.r.o.

 


 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load