Zajímavé řešení ústí dubské říčky, silný pramen, který vytéká do nádržky, dříve používané k máchání prádla, se lidově nazývá "Máchadlo" je v dobrém technickém stavu a jedná se o unikátní technickou památku.
Dubá je jedno z mála sídel ve zdejší oblasti, které se nepotýkalo s nedostatkem vody. Důkazem toho je mimo jiné silný pramen, který vytéká v Sadové ulici ze zatrubnění do válcové vany, kde se skutečně dříve máchalo prádlo. Vydatnost pramene se v letech 1984 až 2019 pohybovala mezi 10,1 až 13,5 l/s (spíše mírně klesá). Jakost vody pramene ve všech 14 sledovaných ukazatelích dlouhodobě s velkou rezervou vyhovuje normám pro pitnou vodu (pouze u dusičnanů je tato „rezerva“ menší). Lokalitě kolem máchadla se říkalo Tampel, byla to spolu s Malou Stranou jedna ze čtvrtí města. Původní zástavba v dnešní Nedamovské ulici byla zničena při bombardování města v roce 1945.
U Máchadla stojí pískovcová socha sv Floriána. V mládí údajně sv. Florian uhasil velký požár modlitbou a jediným vědrem vody, proto se stal lidovým ochráncem proti ohni, ale i proti povodni. Za svého patrona ho mají především hasiči, ale i hrnčíři, či kováři. Je také patronem Horního Rakouska a Polska, a je jedním ze Čtrnácti pomocníků. Sv. Florian je vždy zobrazován jako římský voják ve zbroji s vědrem, či jinou nádobou, někdy i s mlýnským kamenem.
Místo k založení města Dubá bylo zcela jistě kdysi vybráno právě pro dostatek vody. Aby obyvatelé nemuseli spoléhat jen na podzemní vodu a prameny, vybudovali přímo ve městě několik rybníků, jejichž počet se v průběhu staletí měnil. Nejvíce vodních ploch je zakresleno na mapách II. vojenského mapování a stabilního katastru, tedy před polovinou 19. století.
mapa: