30136750
ENDESKPLNL
Zobrazit kategorie

Letecké muzeum Metoděje Vlacha

Regnerova 114
Mladá Boleslav, 293 60

Telefon:+420 326 211 080
E-mail:info@lmmv.cz
Web:www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Letecké muzeum Metoděje Vlacha bylo slavnostně otevřeno v roce 2015 u letiště Aeroklubu Mladá Boleslav. Muzeum se věnuje době od počátků letectví až po současnost. Z 28 historických letadel, originálů a replik, je 22 plně funkčních a létá.
 
 

Neděle 12. 4. 2015 se zapíše do mladoboleslavských dějin jako den slavnostního otevření Leteckého muzea. Ve městě automobilů se tímto počinem připomíná další historická událost. Metoděj Vlach totiž již v roce 1912 vzlétl  v Mladé Boleslavi na vlastnoručně vyrobeném stroji poháněném automobilovým motorem. Stal se konstruktérem prvního českého letadla.

Samotná stavba muzea byla dokončena již v předchozím roce a vzápětí získala titul Stavba roku 2014. Nevšední vzhled budovy našel svou inspiraci právě v letectví. Její tvary odkazují na stíhací letoun typu Stealth Lockheed F-117 Nighthawk.

Moderní plášť však ukrývá historické skvosty. Interiér muzea totiž prezentuje především počátky letectví.  Uvnitř si mohou návštěvníci prohlédnout na 25 replik i originálů dobových letadel. Vedle repliky již zmiňovaného letadla Metoděje Vlacha patří mezi nejcennější exponáty muzea Polikarpov PO-2 – vyrobený v roce 1937 a jeden z osmi létajících strojů tohoto typu na světě (tři z nich jsou registrovány v USA). Letectví za druhé světové války představují letouny Piper L4, Fieseler Storch a Polikarpov PO2 a také oddělení Tmavomodrý svět , jehož název našel inspiraci ve slavném filmu Jana Svěráka. Pro náročnější návštěvníky jsou tu připraveny filmy o podrobném sestrojení jednotlivých exponátů.

Expozice kromě letadel zahrnuje také uniformy, kombinézy, letecké přístroje a části letadel. Pod heslem – Létat je tak snadné – se může každý návštěvník pod dozorem pilota proletět v jednom ze dvou simulátorů dvouplošníků s otevřenou kabinou. Nevšední zážitek přinese i simulátor seskoku padákem a pocity kosmonautů zase zprostředkuje simulátor přetížení.

Není bez zajímavosti, že současný ředitel, nadšený propagátor letectví a duchovní otec myšlenky realizace leteckého muzea v Mladé Boleslavi – Ing. Vladimír Handlík – je slavný modelář.  Se svými létajícími modely získal mnoho ocenění – mimo jiné i tituly na mistrovství světa. Muzeum proto nabídne také možnost navštěvovat modelářský kroužek. Plánují se zde pořádat krátkodobé výstavy anebo dokonce i koncerty. Letecké muzeum má také svoji restauraci s terasou přímo u startovací plochy, a tak budou moci její návštěvníci za klidných teplých podvečerů obdivovat stroje také na nebi.

 

Otevírací doba

všechny měsíce všechny dny v týdnu 9:00 - 17:00

Otevřeno i během svátků. Provozní doba simulátorů: 9–12 a 13–17 hodin. "Letecká kantýna" je otevřena denně od 9:00 do 18:00. V letním období od 9:00 do 20:00 hod.

Vstupné

Základní vstupné
Plné vstupné:150,00 CZK
Rodinné vstupné:300,00 CZK Max. 2 dospělí a 3 děti
Děti:75,00 CZK děti do 15 let
Děti:75,00 CZK děti do 6 let
Studenti:75,00 CZK
Senioři:75,00 CZK
Poznámka:Držitelé průkazu ZTP-P a organizované skupiny z dětských domovů mají vstup zdarma.

Skupinové návštěvy a školní zájezdy je nutno telefonicky objednat předem! (info@lmmv.cz nebo tel.: 326 211 080)
Vstupné na simulátory
Plné vstupné:50,00 CZK
Poznámka:Gyroskop – 3 minuty
Letecký simulátor – 7 minut
Simulátor seskoku padákem – 6 minut

Provozní doba simulátorů: 9 - 12 13 - 17 hod.

Akce

18.6.2022

13. DOBOVÝ LETECKÝ DEN

Letos si připomínáme 110. výročí prvního vzletu Metoděje Vlacha. Letecký den je jednou z akcí chystaných k oslavě tohoto jubilea. Během léta nás čeká výstava a křest publikace, věnované prvnímu českému letci, který letěl letadlem vlastní konstrukce vyrobeným z místních materiálů. Letecký den pořádají Aeroklub Mladá Boleslav a Nadační fond letadla Metoděje Vlacha. Letecké muzeum Metoděje Vlacha je jeho odborným partnerem.
Všechny akce
Letecké muzeum, autor: Gérard Keijsper

Přístupnost

bezbariérový vstup hlavním vchodem schody výtah přístupná toaleta - WC I. částečně přístupná toaleta - WC II.
Vstup
Chodník před objektem má kvalitní povrch ze zámkové dlažby. Vstupní dveře objektu jsou dvoukřídlé (šířka 2x 90 cm) a otevírají se mechanicky směrem ven. Zvonková signalizace u dveří chybí. Ze zádveří (šířka 530 cm, hloubka 530 cm) vedou do interiéru další dvoukřídlé dveře (šířka 2x 90 cm), které se otevírají mechanicky směrem ze zádveří.
Interiér
Ve vstupní hale naproti vstupním dveřím je umístěná recepce s pokladnou (pult výška 120 cm). Vpravo je vstup do hlavní expozice. V dvoukřídlých dveřích (šířka 2x 90 cm) je umístěný turniket. Průchod vedle turniketu (šířka 91 cm) je dostatečný. Celý prostor hlavní expozice je bezbariérově přístupný. Vstup na galerii v 1. patře a do suterénu s hygienickým zázemím je možný osobním výtahem. Součástí objektu je restaurace s bezbariérovým přístupem na terasu v úrovni přízemí. Restaurace je vybavena stoly (výška 74 cm, podjezd 72 cm) s židlemi, barem (pult výška 120 cm) a malým venkovním hřištěm pro děti. Manipulační prostor je dostatečný. Průchody v celém objektu jsou širší než 80 cm. Vyhlídková věž se samostatným výtahem v zadní části budovy je ve výstavbě.
Výtah
Výtah (automaticky otevírané dveře šířka 90 cm; klec šířka 111 cm, hloubka 210 cm) spojuje -1. až 1. patro. Manipulační prostor před výtahem je dostatečný. Klec je vybavena sklopným sedátkem, madlem (výška 90 cm) a zrcadlem na boční stěně. Ovladač na nástupních místech je ve výšce max. 98 cm, maximální výška ovladačů uvnitř klece je 114 cm.
Hygienické zázemí
Dvě přístupné toalety (dveře šířka 90 cm; kabina šířka 219 cm, hloubka 197 cm) jsou umístěné v suterénu, přístupném osobním výtahem. Samostatné kabiny WC ženy a WC muži mají stejný rozměr a zrcadlově řešenou dispozici. Dveře se otevírají směrem ven. Přístup k míse WC z pohledu od vstupu do kabiny je ve WC muži zprava / ve WC ženy zleva (šířka 84 cm). Mísa WC, opatřena dvěma sklopnými madly, je příliš odsazená od boční stěny (vzdálenost 77 cm), přístup k zásobníku toaletního papíru je ztížený.
Parkování
K dispozici jsou 4 vyhrazená parkovací stání, umístěná na parkovišti u objektu.
Návaznost na dopravní uzly
Autobusová zastávka je umístěná přímo před objektem. Nástupiště má rovný povrch ze zámkové dlažby, výška nástupní hrany (výška 22 cm) je dostatečná.

Výklad v cizím jazyce: angličtina, němčina Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, stání na kola Typ muzea: technické

Letecké muzeum, autor: Gérard Keijsper
Letecké muzeum, autor: Gérard Keijsper
Letecké muzeum, autor: Gérard Keijsper
Letecké muzeum, autor: Gérard Keijsper
Letecké muzeum, autor: Gérard Keijsper
Letecké muzeum, autor: Gérard Keijsper
 

Navigace

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load