32958063
ENDESKPLNL
Zobrazit kategorie

ŠKODA Muzeum

tř. Václava Klementa 294
Mladá Boleslav, 293 01

Telefon:+420 326 832 038
E-mail:muzeum@skoda-auto.cz
Web:museum.skoda-auto.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
ŠKODA Muzeum bylo otevřeno v roce 1995 u příležitosti stého výročí založení firmy. Muzeum sídlí ve starých výrobních objektech firmy pánů Laurina a Klementa z let 1899-1911. V roce 2012 bylo muzeum znovu otevřeno po dlouhodobé rekonstrukci.
 
 

Firemní ŠKODA Muzeum nabízí návštěvníkům k prohlídce unikátní sbírku automobilů značek Laurin & Klement a ŠKODA. Ve stálé expozici seznamuje s historií mladoboleslavské automobilky-jedné z nejstarších značek na světě. Mezi exponáty nechybí ani Voiturette z roku 1905, první vůz vyrobený v Mladé Boleslavi.

Expozice a výstavy

Expozice je rozdělena do tří tematických oblastí – Tradice, Evoluce a Preciznost. Vedle statické prezentace přináší nový koncept interaktivní prvky a audiovizuální média, která umožňují emocionální interpretaci jednotlivých témat.

V tematické oblasti Tradice jsou přiblíženy hodnoty značky ŠKODA - Hrdost, Každodennost a Výzvy symbolizované třemi páry vozů. Každý pár doplňuje vitrína, jejíž exponáty vypráví vzrušující, dokumentaristické, bizarní a také velmi osobní příběhy.

Bustami obou zakladatelů firmy, pánů Laurina a Klementa začíná tematická oblast nazvaná Evoluce. Dominuje jí chronologická řada po sobě jdoucích milníků automobilového vývoje s paralelně probíhající galerií technické sbírky, kde jsou prezentovány důležité body technologického vývoje. Na druhé straně místnosti skýtá čtyřpodlažní regál vozů působivý celkový obraz, který se skládá z dvaceti variabilně uspořádaných exponátů. Prostřednictvím interaktivního multimediálního prvku – tzv. „ŠKODA Labu“ – se návštěvníci mohou ponořit hlouběji do jednotlivých témat.

Okruh Preciznost pojednává o geniu loci - v restaurátorské dílně se představuje závod v Mladé Boleslavi jako historické místo výroby automobilů a zároveň jako místo péče o automobilovou tradici, kde jsou auta minulosti restaurována moderními prostředky. Čtyři zdvižné plošiny ukazují vozy v různých stádiích renovace - od nálezového stavu až po „klenot“. Proces výroby současných vozů lze vidět v panoramatickém kině.

V rámci prohlídky muzea lze také navštívit veřejnosti přístupný depozitář. O jeho aktuální otevírací době se informujte na recepci ŠKODA Muzea. Depozitář ukrývá kolekci sportovních vozů, prototypů, ale i vozů sériové výroby. Depozitář se nachází 150 metrů od ŠKODA Muzea za ŠKODA Zákaznickým centrem v budově bývalé rolnické strojírny a slévárny.​ 

Historie se prolíná současností

Na místě bývalého výrobního závodu, který roku 1895 založili dva nadšení cyklisté – mechanik Václav Laurin a knihkupec Václav Klement, se ještě ve 30. letech minulého století vyráběly automobily. Samotná stavba muzea je vlastně historickým exponátem, neboť nejstarší zeď budovy pochází z roku 1899 a patřila k té části firmy, ve které se vyráběly motory Bronz. Muzeum zde bylo zřízeno roku 1995 ke stoletému výročí založení firmy Laurin & Klement a v roce 2012 prošlo kompletní rekonstrukcí.  Čistě industriální stavba se tak stala „výkladní skříní značky ŠKODA“ a zároveň významným kulturním centrem.

Služby po předchozí domluvě s návštěvní službou - tel. +420 326 831 134 :

- exkurze do výrobních provozů firmy ŠKODA AUTO pro návštěvníky od 10 let 
- exkurze do Vzdělávacího centra Na Karmeli (areál ŠKODA AUTO Vysoké školy)
- prohlídka depozitáře prototypů
- haptické prohlídky pro nevidomé a slabozraké
- prohlídky muzea s pracovními listy pro MŠ a ZŠ

- prohlídky Rodného domu Ferdinanda Porscheho v Liberci–Vratislavicích

Dovolená s dětmi - nabídka

Muzeum připravuje zábavné programy, soutěže a hry pro dětské návštěvníky.

Dovolená bez bariér - nabídka

Přístup do ŠKODA Muzea a prostory stálé expozice jsou bezbariérové. Prohlídka ŠKODA Muzea pro nevidomé.

Otevírací doba

Leden - Prosinec Po - Ne 9:00 - 17:00

V době celozávodní dovolené 3. 8. - 14. 8. 2022 se nekonají prohlídky výrobních hal.

Vstupné

Prohlídka muzea bez průvodce
Plné vstupné:80,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:40,00 CZK
Rodinné vstupné:200,00 CZK
Prohlídka muzea s českým průvodcem
Plné vstupné:120,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:60,00 CZK
Prohlídka muzea s cizojazyčným průvodcem
Plné vstupné:160,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:80,00 CZK
Prohlídka muzea a závodu s českým průvodcem
Plné vstupné:180,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:90,00 CZK
Prohlídka muzea a závodu s cizojazyčným průvodcem
Plné vstupné:260,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:130,00 CZK
Studenti:130,00 CZK
Prohlídka muzea pro děti z mateřských školek
Plné vstupné:20,00 CZK
Roční vstupenka
Plné vstupné:300,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:150,00 CZK
Kombinované vstupné Škoda Muzeum & Rodný dům F. Porscheho
Plné vstupné:100,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:50,00 CZK
Poznámka:* Snížené vstupné: děti do 15 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let, zaměstnanci společnosti ŠKODA AUTO (po předložení průkazu).

Zdarma: ZTP, ZTP/P a 1 osoba jako doprovod, děti do 6 let, novináři, odborní pracovníci muzeí, galerii (po předložení průkazu AMG), u skupin řidič autobusu, 1 doprovodná osoba od cestovní kanceláře, 2 doprovodné osoby u školních skupin.

** Prohlídky s průvodcem, exkurze do výrobních závodů a cizojazyčný výklad je nutné objednat předem.

Akce

21.9.2022 19:00 - 21:00

21. 9. 2022 | PRAGASÓN (ČR, Kuba)

Pokračování tematického cyklu Latin a Jazz.
1.6.2022 9:00 - 2.10.2022 17:00

Výstava - Vozy L&K a ŠKODA se hlásí do služby!

Nová výstava.
27.4.2022 9:00 - 30.10.2022 17:00

Výstava - Jak se rodí automobil

Nová výstava.
Všechny akce
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav

Přístupnost

obtížný sklon bezbariérový vstup hlavním vchodem bezbariérový vstup bočním vchodem schody ližiny nebo rampa úzké dveře nebo průjezdy částečně přístupná toaleta - WC II. nepřístupná toaleta - běžné WC vyhrazené parkovací místo
Vstup
Prostor před objektem má kvalitní povrch ze zámkové dlažby a betonu. Přístupový chodník k hlavnímu vstupu v délce cca 10 m mírně stoupá (sklon 5 %). Vstupní dveře objektu jsou dvoukřídlé a otevírají automaticky do stran. Šířka průjezdu je dostatečná. Zvonková signalizace u dveří chybí. Ze zádveří (šířka 517 cm, hloubka 900 cm), které je rovněž ve sklonu (sklon 5 %), vedou do interiéru další dvoukřídlé automatické dveře. Šířka průjezdu je dostatečná. V zádveří je po pravé straně bariérový vstup do restaurace Václav, která je součástí objektu. Dvoukřídlé dveře (šířka 2x 65 cm) se otevírají směrem ze zádveří, za nimi následuje krátké schodiště (-5 schodů). Bezbariérový vstup do restaurace je k dispozici z venkovního prostoru samostatným vstupem, který tvoří dvoukřídlé dveře (šířka 2x 138 cm), otevírají se směrem ven. Restaurace je vybavena stoly (výška 72 cm, podjezd 70 cm) s židlemi. Manipulační prostor je dostatečný. Muzeum má další dva bezbariérové vstupy. Jeden z nich je z boku proskleného zádveří. Dveře jsou jednokřídlé (šířka 100 cm) a otevírají se automaticky směrem ven. Druhý z nich je umístěn vlevo od hlavního vstupu a vstupu do restaurace Václav. Dveře jsou dvoukřídlé (šířka 2x 135 cm) a otevírají se mechanicky směrem ven. Pro překonání krátkého schodiště ( 5 schodů) do hlavní expozice je k dispozici dvojramenná zalomená rampa (1. úsek: sklon 12 %, šířka 105 cm, délka 380 cm; 2. úsek: sklon 12,5 %, šířka 106 cm, délka 260 cm) s vyhovující podestou.
Interiér
Ve vstupní hale vlevo je umístěná recepce s pokladnou (pult výška 115 cm). V chodbě za recepcí se nachází šatna (pult výška 92 cm), částečně přístupná toaleta, výtah a otevřený průchod do promítacího sálu, který vybaven mobilními stoličkami. Hlavní expozici tvoří otevřený prostor bez převýšení. K dispozici jsou lavičky. V zadní části centrálního sálu se nachází hygienické zázemí s další částečně přístupnou toaletou v oddělení WC ženy. Vstup na vyhlídkovou lávku v hlavní expozici je bariérový ( 9, 10, 16 schodů). Výstavní prostory pro dočasné expozice v 1. patře jsou bezbariérově přístupné výtahem, který lze využít jen v doprovodu zaměstnance. Do výstavních prostor v mezipatře vede pouze dvouramenné schodiště, bezbariérový přístup není k dispozici. Průchody v celém objektu s výjimkou vstupních dveří na částečně přístupnou toaletu v hlavní expozici jsou širší než 80 cm.
Výtah
Výtah (automaticky otevírané dveře šířka 99 cm; klec šířka 103 cm, hloubka 172 cm) s obsluhou spojuje 0. až 1. patro. Manipulační prostor před výtahem je dostatečný. Klec je vybavena madlem (výška 90 cm) na boční stěně. Sklopné sedátko a zrcadlo v kleci chybí. Ovladač na nástupních místech je ve výšce max. 104 cm, maximální výška ovladačů uvnitř klece je 120 cm.
Hygienické zázemí
WC ve vstupním prostoru Částečně přístupná toaleta (dveře šířka 80 cm; kabina šířka 152 cm, hloubka 175 cm) je samostatná a nachází se v technické chodbě s výtahem. Označené dveře do chodby jsou jednokřídlé (šířka 100 cm). Jednokřídlé dveře do WC jsou rovněž označené a otevírají se mechanicky směrem ven. Přístup k míse z pohledu od vstupu do kabiny je zprava. Prostor pro vozík vedle WC mísy je dostatečný (šířka 94 cm). Toaletní mísa je vybavena dvěma sklopnými madly. Hygienické zázemí se nachází v zadní části hlavního výstavního sálu. Částečně přístupná toaleta (dveře šířka 75 cm; kabina šířka 242 cm, hloubka 210 cm) je součástí oddělení WC ženy. Vstupní dveře na toalety jsou jednokřídlé (šířka 108 cm). Následuje předsíň (šířka 100 cm, hloubka 611 cm). Jednokřídlé posuvné dveře do kabiny WC jsou označené a otevírají se mechanicky směrem do strany. Přístup k míse z pohledu od vstupu do kabiny je zprava. Prostor pro vozík vedle WC mísy je dostatečný (šířka 102 cm). Toaletní mísa a je vybavena dvěma sklopnými madly. V kabině je k dispozici sklopný přebalovací pult.
Parkování
K dispozici jsou 2 vyhrazená parkovací stání, umístěná na parkovišti u objektu.
Návaznost na dopravní uzly
Nejbližší autobusová zastávka MHD je umístěná ve vzdálenosti cca 200 m od hlavního vstupu do muzea. Nachází se vedle obchodního centra Bondy. Vhodná přístupová trasa vede od muzea přes bezbariérově upravený přechod se světelnou signalizací k obchodnímu centru. Povrch komunikace i nástupiště má rovný povrch ze zámkové dlažby, výška nástupní hrany (výška 26 cm) je dostatečná. V blízkosti muzea se nachází také vlakové nádraží Mladá Boleslav město. Od obchodního centra je přístupné lávkou, kterou s nástupištěm spojuje svislá zdvihací plošina (dveře šířka 78 cm; plošina šířka 108 cm, hloubka 146 cm, nosnost nezjištěna). Vedle vlakové stanice (za OC Bondy) je autobusové nádraží pro meziměstskou autobusovou přepravu. Od muzea je bezbariérově přístupně po rovném chodníku ze zámkové dlažby. Přechody mezi nástupišti na ploše nádraží jsou bezbariérově upravené. Výška nástupních hran (výška 22-26 cm) je dostatečná, linky však nejsou obsluhované nízkopodlažními vozy.
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
 

Navigace

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load