32060636
ENDESKPLNL
Zobrazit kategorie

Kostel sv. Jana Křtitele, Nudvojovice

Nudvojovice
Turnov, 511 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Raně gotický kostel sv. Jana Křtitele leží na kraji města Turnova, v Nudvojovicích. Jedná se o nejstarší stavbu na Turnovsku.
 
 

Kostel byl  postaven ve 2. třetině 13. století cisterciáky z nedalekého Kláštera u Mnichova Hradiště na předkřesťanském kultovním místě. Zasvěcení Janu Křtiteli napovídá o jeho misijní úloze na rozhraní christianizovaných středních Čech a příhraničního hvozdu. Kružbové okno v presbytáři je gotické, původní jižní portál i hluboká špaletová okénka do lodi však patří starší, pozdně románské etapě.
Kostelík postupně ztrácel na významu a chátral, ale z iniciativy místního malíře Jana Prouska byl  v roce 1894  opraven.  Tehdy byla okénka do lodi goticky zahrocena a pořízena novorománská kazatelna a hlavní oltář  z řezbářské dílny Bušků na Sychrově. Pouze jediná zbylá deska z původního oltáře ze 16. století s vyobrazením Krista, Panny Marie a Jana Křtitele byla tehdy zarámována a zavěšena v lodi.
Nejcennějším pozůstatkem  vybavení před obnovou tak dnes zůstává epitaf rodiny Jiřího Reinolta ze Štiřína, správce rohozeckého panství, na který byly mezi lety 1570-90 připisováni zesnulí členové rodiny. V  hlavní části deskového obrazu je vymalován Poslední soud, ve spodní části rodina donátora. Po staletí tu vzbuzuje zvědavost postava zeleného ďábla, jenž vidlemi strká hříšníky do pekla. V letech 2000 - 2001 prošel kostelík důkladnou opravou, kdy byla zhotovena kopie barokního malovaného stropu z roku 1726 a restaurován rokokový boční oltářík s Křtem Krista.

Od roku 1964 je kostel chráněn jako kulturní památka.


Kostel sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích, autor: Ing. Pavla Bičíková

Církevní památky: kostely

Kostel sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích - interiér, autor: Aechiv TPCR
Kostel sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích - interiér, autor: Archiv TPCR
Kostel sv. Jana Křtitele, autor: Pavel Charousek
 

Navigace

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load