43631592
ENDESKPLNL
Zobrazit kategorie

Romantická zřícenina v údolí řeky Jizery

Mladá Boleslav – Debř – Josefův Důl – Láskov – Debř – Mladá Boleslav
 
 

Start: Mladá Boleslav, Komenského náměstí

Cíl: Mladá Boleslav, Komenského náměstí

Délka trasy: 11,1 km

Charakter trasy: Nenáročná trasa vedoucí převážně po zpevněných nebo asfaltových cestách, v kratších úsecích po cestách nezpevněných.

Naše trasa začíná v Mladé Boleslavi u rozcestníku turistických značek na Komenského náměstí. Dominantou náměstí je budova nové radnice z let 1865–1868 a arciděkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie. V parku na náměstí stojí torzo sochy legionáře (J. Matějů – 1923) jako připomínka zásluh čsl. legií o vznik republiky. Z náměstí se vydáme po červené značce, která vede přes park, a sejdeme po schodech na Ptáckou ulici. Před námi stojí technologické centrum mladoboleslavské automobilky Škoda. Přejdeme most přes řeku Jizeru, odbočíme vpravo, zanedlouho překročíme železniční trať a pokračujeme v cestě proti proudu řeky přes obec Podlázky až na rozcestí pod hradem Michalovice. K hradu vede odbočka do prudšího kopce. Je odtud krásná vyhlídka do údolí Jizery, kterou při své návštěvě v roce 1835 ocenil mj. i básník Karel Hynek Mácha.

Po prohlídce hradu se vrátíme na červenou značku a pokračujeme po ní do obce Debř. Zde se potkávají dvě červené značky.  My se dáme vpravo přes Masarykův most, který byl postaven v roce 1923. Za mostem odbočíme vlevo a po červené značce stále proti proudu Jizery dojdeme po silnici do Josefova Dolu. Procházíme zástavbou, která vznikla jako dělnická kolonie dnes již bývalé textilní továrny. Přicházíme k rozcestníku turistických značek, opouštíme červenou a přejdeme na žlutou turistickou značku. Lesní cestou, která vede kolem pohřební kaple zakladatelů textilky, vystoupáme na Bradlec. Přes Láskov nás dovede polní cesta podél rodinných domků k silnici na okraji Debře, kde přejdeme na modrou turistickou značku, která pokračuje po chodníku mezi domky ve stejném směru. Přejdeme most přes silnici vedoucí směrem do Bělé pod Bezdězem a nacházíme se v oblasti NPP Radouč. Příroda tady, na severním okraji Mladé Boleslavi, vykouzlila stepní oblast, v níž našly ideální podmínky rostliny v našich zeměpisných šířkách většinou krajně neobvyklé. Devaterka rozprostřená je rostlinou, která se jinde v celých Čechách nevyskytuje – jen tady na Radouči. V tomto prostoru našla ideální místo k životu i celkem početná populace syslů obecných.

Po projití Radouče nás vede značka cestou podél zahrádek k silnici V Rokli. Zde se vydáme za benzinovou pumpou podél hřiště a dále pokračujeme Václavkovou ulicí směrem do centra města. Za světelnou křižovatku stoupáme do kopce Havlíčkovou ulicí, nahoře odbočíme vlevo a přijdeme k budově sokolovny. Ta už stojí na počátku parku Výstaviště. Zde odbočíme doprava a procházíme snad nejkrásnější ulicí (Palackého) Mladé Boleslavi kolem výstavní budovy Pekařova gymnázia a překrásné secesní budovy divadla a Komerční banky. Pokračujeme dále na Českobratrské náměstí, kde se vlevo nachází Sbor českých bratří. Budova kostela dnes slouží jako výstavní síň města. Pro svou jedinečnou akustiku bývá zároveň využíván jako koncertní sál. Klaudiánovou ulicí dojdeme do cíle na Komenského náměstí.

Navigace

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load