44717812
ENDESKPLNL
Zobrazit kategorie

Tiskárna Na Karmeli v Mladé Boleslavi

Na Karmeli 77
Mladá Boleslav, 293 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Budova bývalé tiskárny Jednoty českobratrské stojí na Karmeli v Mladé Boleslavi (viz metalová cesta). V době největšího rozkvětu zde působil lékař Mikuláš Klaudyán, autor první tištěné mapy Čech.
 
 

Na konci 15. století se v Mladé Boleslavi usadili příslušníci nové církve Jendoty bratrské v Čechách. Tato nová církev zde byla podporována tehdejšími majiteli Tovačovskými z Cimburka a později také Krajíři z Krajku. Tovačovští věnovali bratřím zbořeniště minoritského kláštera, a ti zde postavili svůj bratrský dům včetně později založené tiskárny. Tento areál pojmenovali po biblické hoře Karmel a působili zde až do roku 1624, čímž byla Mladá Boleslav jedním z nejvýznamnějších středisek Jednoty bratrské.

K šíření své víry využívali i tehdejší novinku knihtisk. Nejprve využívali tiskáren v jiných městech. Po příchodu Mikuláše Klaudiána, který založil tiskařskou dílnu v tomto areálu, se však všechny spisy tiskly na Karmeli. Následkem válečných událostí tiskárna zanikla a při úpravách na přelomu tisíciletí byly nalezeny tiskařské potřeby a bratrská literatura.

V současné době je budova bývalé tiskárny Na Karmeli (č.p. 77) soukromým objektem.

Tiskárna Na Karmeli v Mladé Boleslavi

Technické památky: památky spojené s řemeslem

Tiskárna Na Karmeli v Mladé Boleslavi
 

Navigace

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load