45212823
ENDESKPLNL
Zobrazit kategorie

Podvicmanovský mlýn (Blažkův mlýn)

Vicmanov 18
Mukařov, 295 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Podvicmanovský mlýn, který je také známý jako Blažkův mlýn, se nachází v hlubokém zalesněném údolí u obce Vicmanov na Mnichovohradišťsku.
 
 

Podvicmanovský mlýn byl postaven nejspíše na počátku 18. století, ale přesný rok znám není. Zaznamenán byl však již v prvním i druhém Tereziánském katastru z 18. století. V roce 1806 došlo k rozsáhlým úpravám mlýna, jak nás o tom informuje datum uvedené nad štítem domu. Roku 1924 převzal mlýn od svých rodičů Josef Blažek, podle kterého se mu též říká Blažkův mlýn. Mlýn sloužil k mletí obilí a již od dob baroka byla také jeho součástí pila, která ještě za Josefa Blažka fungovala.

Podvicmanovský mlýn je patrová roubená stavba s mansardovou střechou. Vedle mlýna se nachází hospodářský dvůr s několika hospodářskými budovami a pozůstatek pily na vodní pohon. Hospodářské budovy byly původně nejspíše dřevěné a na počátku 20. století byly přestavěny na budovy zděné. Pro pohon mlýna sloužil potok Zábrdka. Později byla na pohon mlýnského zařízení nainstalována Francisova turbína. Vybavení Podvicmanovského mlýna se zachovalo nejspíše kompletní. Mlýn patří k mimořádně dochovaným stavbám z 18.století a od roku 1965 je chráněn jako kulturní památka České republiky.

V současné době se v mlýně trvale nebydlí.

Podvicmanovský mlýn

Technické památky: památky spojené s řemeslem

Podvicmanovský mlýn
Podvicmanovský mlýn
 

Navigace

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load