43632335
ENDESKPLNL
Zobrazit kategorie

Vazoveckým údolím kolem Drábovny

Středně náročný výlet (červený stupeň obtížnosti) klidným prostředím a krásnou přírodou Turnovska.
 
 

Délka výletu: 12 km
Obtížnost trasy pro mechanický vozík: náročná, vyžaduje doprovod
Obtížnost trasy pro elektrický vozík: středně náročná, vyžaduje doprovod
Vhodnost trasy pro kočárek: ANO
Vhodnost trasy pro seniory: ANO

Trasu doporučujeme za sucha!

Itinerář:

Dlaskův statek –  Bartošova pec (3 km) – Voděrady (5 km) –  modrá, pěší křižovatka U Voděrad (5,6 km) – modrá cyklo – silnice (10 km) – Dlaskův statek (12 km)


MAPA

Popis trasy:

Výlet začněte na štěrkovém parkovišti u Dlaskova statku (bez vyhrazených míst pro vozíčkáře). Z parkoviště se dejte vlevo po modré cyklotrase č. 4007. Po 300 m odbočte na křižovatce doprava na modrou cyklotrasu č. 3051, projděte pod viaduktem a pokračujte po rovině zakončené středním stoupáním, které vás zavede k Bartošově peci. Pak následuje prudké stoupání v délce 500 m (kritické místo – foto č. 1). Na následujícím rozcestí se dejte vpravo a vystoupejte ještě dalších 100 m.

Poté přichází rovinka a další, středně náročné stoupání osadou Horky. Po 900 m odbočte vpravo ke koupališti po modré pěší značce. Na rozcestí u kapličky odbočte vlevo a vzápětí na druhé odbočce vpravo. Modrá značka vás dovede až na křižovatku U Voděrad. Odtud pokračujte asfaltovou silnicí po modré cyklotrase přes Záborčí až k hlavní silnici Malá Skála – Turnov, kde se dáte vpravo. Pozor na hlavní silnici je velký provoz! Po 400 m odbočte z hlavní silnice vlevo na lesní kamenitou cestu.

Přichází úsek se středním stoupáním kamenitým kopcem a následuje rovinka, kde se mohou po dešti vyskytovat kaluže a bláto. Dále pokračuje travnatá cesta, která po 300 m přechází v mírné klesání po kamenité cestě (kritické místo – foto č. 2).

Vzápětí se dostanete na asfaltovou silničku, která prudce klesá (kritické místo foto č. 3) a dovede vás zpět na výchozí parkoviště.

 

Zajímavosti na trase a v jejím okolí: 

Dlaskův statek

Tradiční lidová architektura Pojizeří z konce 18. století s národopisnou expozicí.

Jeskyně Bartošova pec

Pseudokrasová jeskyně se nachází v údolí Vazoveckého potoka. Je součástí krasového systému Ondříkovické propadání a její známá délka je 225 m.

Suché skály

Hřeben Suchých skal, dlouhý jeden kilometr, byl vlivem změn napětí na zlomu postupně vztyčen tak, že původně vodorovné vrstvy jsou téměř svislé. Unikátní geomorfologická lokalita.

Frýdštejn

Zřícenina strážního hradu s dochovanou vysokou věží patří k dominantám Maloskalska.


Výlet prošla a fotila Pavla Bičíková v roce 2021.


Navigace

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load