43638700
ENDESKPLNL
Zobrazit kategorie

Bezbariérový výlet - Z Turnova k Zrcadlové koze

Méně náročný výlet (modrý stupeň obtížnosti) do oblasti Turnovska za lidovou architekturou a krásnou přírodou koridoru řeky Jizery.
 
 

Itinerář:

Turnov, parkoviště v ulici na Lukách - 0,3 km neznačená cesta  - Votrubcova vodní elektrárna –  neznačená cyklostezka 1 km -modrá pěší trasa 0,3 km - lávka - červená pěší trasa 0,2 km -Dlaskův statek a zpět na lávku přes náhon - zelená pěší trasa 1,5 km - Zrcadlová koza a zpět.

Délka výletu: 7 km

Obtížnost trasy pro mechanický vozík: lehká

Obtížnost trasy pro elektrický vozík: lehká

Vhodnost trasy pro kočárek:  ANO

Popis trasy:

Na konci parkoviště se vydejte po asfaltové cestě. Po 50 m odbočte vpravo na silničku s hrubším asfaltem, která vás dovede k vodní elektrárně, kde odbočíte vlevo na asfaltovou cyklostezku, která vede příjemným prostředím podél náhonu.

Po 1 km se dostanete na rozcestí a odbočíte vlevo. Pokračujte po modré značce až k lávce, přes kterou přejedete řeku Jizeru a dále pokračujte po červené značce - směr železniční stanice. Po 50 m se nachází občerstvení se zahrádkou, po dalších 50 m se dostanete na parkoviště u Dlaskova statku.

Krásná ukázka lidové architektury "Dlaskův statek" je přístupný přes vrchní bránu. Je nutno domluvit si otevření s pokladní či stačí požádat nějakého návštěvníka, aby ji o vaší přítomnosti informoval. Přístupné pro vozíčkáře jsou pouze dvě místnosti dole, kde je nutno překonat 5cm prahy a můžete se podívat i do stodoly. Dvorek statku je travnatý a toaleta se ve formě suchého záchodu nachází 15cm nad povrchem, dveře se otevírají ven, po stranách a před toaletou je cca 50 cm prostor.

Od Dlaskova statku zamíříte zpět po stejné cestě až k lávce přes náhon, kde na rozcestí zahnete doleva a po zelené značce se vydáte směrem na Zrcadlovou kozu. Cesta je zpevněná s kamenitým povrchem.

Po 1,5 km se dostáváte k restauraci Zrcadlová koza. Venku se nachází dobře přístupná zahrádka, povrch tvoří oblázky. Vstup do restaurace má 5cm práh, dveře jsou dvoukřídlé, jedno křídlo má šířku 60 cm. Přístupné je běžné WC bez prahu, k umyvadlu 70 cm. K dispozici je páková baterie, dveře do kabinky o šířce 60 cm a otevírají se ven. Před toaletou je 1m prostor, po stranách 20 cm. Ze Zrcadlové kozy se vydáte zpět do Turnova po stejné cestě.

Během cesty doporučujeme dbát zvýšené opatrnosti, jelikož jste v těsné blízkosti řeky Jizery a náhonu.

Související články

Navigace

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load