43631592
ENDESKPLNL
Zobrazit kategorie

S čerty nejsou žerty: ze Sobotky k Máchalovu mlýnu

Nenáročný pěší výlet, délka 10 km.
 
 

Sobotka – žlutá Osek (1,4 km) – žlutá Střehom (3,7 km) – žlutá údolí Plakánek (5 km) – žlutá hrad Kost (6,1 km) – žlutá údolí Plakánek (7,7 km) – modrá Vesec u Sobotky (10,1 km) – silnice Sobotka (12,2 km) 

Trasa pěšího putování začíná v Sobotce, odkud se vydáte po žluté turistické značce směrem na Střehom. Na okraji obce naproti rybníku jménem Komorník se nachází hospůdka. Kousek od ní je roubená stavba starobylého mlýna, kde žil mlynář Máchal, než se oženil se zlou Dorotou, která ho utrápila k smrti. Byla to právě ona, která se pokusila zbavit i nevlastního syna Petra, kterému nakonec pomohlo samo peklo. A Dorotu si odnesl čert! Natáčelo se i v interiérech mlýna. Jeho historie sahá až do 17. století, mlelo se tu do roku 1951. Po žluté značce pokračujte do Údolí Plakánek, jednoho z nejkrásnějších koutů Českého ráje. Po třech kilometrech dojdete k hradu Kost. V pohádce si zahrála hradní kuchyně a okno do vězení. Dále se vydáte zpět po žluté údolím Plakánek a poté po modré do Vesce u Sobotky. Jedná se o filmaři nejčastěji využívanou vesnickou památkovou rezervaci. Natáčelo se ve stavení přímo pod návsí. Z Vesce už vás čeká jen krátký pochod po silnici zpět do Sobotky. 

Zajímavosti na trase 

Sobotka 

Městská památková zóna, Muzeum Fráni Šrámka, Šolcův statek. Místo natáčení filmu „Pohlaď kočce uši“ (náměstí, velká koncertní scéna na koupališti) nebo detektivek „Kohout plaší smrt“ a „Vrah skrývá tvář“. 

Střehomský vodní mlýn 

Mlýn se zachovalým vodním kolem z roku 1516 je součástí Vesnické památkové zóny Střehom a je nepřístupný. 

Údolí Plakánek 

Skalnaté a většinou borovým lesem obklopené romantické údolí. Známé místo na kraji Plakánku s výhledem na hrad uvidíte v seriálu „O ztracené lásce“. 

Hrad Kost 

Komentované prohlídky, v sezoně každodenní doplňkový program a nabídka doprovodných akcí. Interiéry i exteriéry hradu najdete v řadě filmů a pohádek: např. „Radúz a Mahulena“ (scény na hradbách), „O ztracené lásce“ (efektní útěk po provazovém žebříku z hradeb), „Kletba bratří Grimmů“ (generálův hrad), „Kouzla králů“, „Hannibal/Zrození“ ad. 

Vesec u Sobotky 

Ojediněle zachovalá česká okrouhlice – soubor 18 většinou roubených staveb, které představují různé typy usedlostí. Pomyslný hlavní stan filmařů v Českém ráji. Byly zde natočeny např. tyto filmy a pohádky: „Přijela k nám pouť“ (kolotoč na návsi), „Jak dostat tatínka do polepšovny“ (všechny scény s hasičskou stříkačkou Máňou, obchod se smíšeným zbožím), „Jára Cimrman ležící, spící“ (křížek za vsí, hodina tělocviku, příchod do vsi „Liptákov“, na návsi skupina turistů s průvodkyní, v roubeném domě u rybníka „Muzeum peří“). 

Další filmy spojené s trasou výletu 

Jak dostat tatínka do polepšovny 

Kletba bratří Grimmů 

O ztracené lásce 

O uloupené divožence 

Radúz a Mahulena 

Jára Cimrman ležící, spící 

Pohlaď kočce uši 

Přijela k nám pouť 


Příloha

Navigace

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load