Libošovice, 507 44
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon |
LIBOŠOVICE (ČD) – Nepřívěc – Vesec u Sobotky – koupaliště pod Humprechtem – zámek Humprecht – SOBOTKA (ČD) (5 - 6 km)
Možnost návratu: vlakem do Libošovic
Ideálním výchozím bodem pro pěší putování je železniční stanice Libošovice na trati Mladá Boleslav (Sobotka) – Libuň. Vydáte se asi půl kilometru nahoru k malebné vesničce Nepřívěc. Je to unikátní komplex venkovských z části roubených stavení včetně malého kostelíka. Zde se v čp. 7 uskutečnilo natáčení pouťové hostiny na venkovním posezení před roubenou chalupou. Zde se kromě dětských představitelů ve větší míře objevují i dospělí herci (Habrbolcová, Hlinomaz, Mareš…).
Vrátíte se na hlavní silnici a pokračujete do Vesce u Sobotky. I zde je unikátní, dochovaná venkovská architektura, obec je jednou z filmaři nejvyhledávanějších v Česku. Filmu Přijela k nám pouť posloužila jako hlavní natáčecí místo. Na návsi byl kolotoč s houpačkami a maringotkami, odehrává se tu velká část filmových scén. V okolí vesnice najdete i zahradu dědečka (Žluťásku, žluťásku, čičorečko).
V obci se natáčely české filmy a pohádky:
- Léto (1948, podle předlohy Fráni Šrámka, záběry z domů z čp. 7 a 15, z návsi a blízkého okolí)
- Vzbouření na vsi (1948, ve Vesci se odehrává celý děj filmu)
- Přijela k nám pouť (1973, kolotoč na návsi, jednotlivé domy, děti
- Porážka (1974, válečný film, záběry jízdy, podrobnosti nedohledány, uveden pouze v kronice obce…?)
- Syn třinácti otců (1975, film zahraniční produkce, nebyl v Čechách nikdy uvedený, hráli zde Vladimír Menšík a Waldemar Matuška, podrobnosti nedohledány
- Jak dostat tatínka do polepšovny (1978, všechny scény s hasičskou stříkačkou Máňou, obchod se smíšeným zbožím)
- Johánes (1979, německá produkce, natáčení znamenalo velké úpravy exteriéru – děj se odehrával v 19. století, podrobnosti nedohledány)
- Jára Cimrman ležící, spící (1983, křížek za vsí, hodina tělocviku, příchod do vsi „Liptákov“, na návsi skupina turistů s průvodkyní, v roubeném domě u rybníka „Muzeum peří“ – čp. 19, škola byla v čp. 7)
- Psohlavci (1983, televizní povídka Psohlavci – cyklus Bakaláři)- Putování Jana Ámose (1983, uprostřed návsi byl mj. postaven dřevěný kostel, ráz vesnice připomínal počátek 17. století)
- Komediant (1983, režisér Otakar Vávra, využil kulisy předešlého filmu)
- S čerty nejsou žerty (1984 - z Vesce je scéna, kdy Petr Nárožný v čele vojska si přišel pro Petra Máchala, kterého hrál Vladimír Dlouhý k babičce. Natáčelo se v čp. 17 a 18.
- Podzemí (1986, film s válečnou tématikou, putování zajatců z koncentračního tábora s názvem, film mapoval příběh židovské rodiny a byl točen pro produkci z Argentiny, podrobnosti nedohledány)
- Svatba v Českém ráji aneb jak to bylo dál s Prodanou nevěstou (1986, tv dokument, porovnání Smetanovi opery s folklórem v dnešní podobě. Staročeskou svatbu tančil a zpíval soubor lidových tanců Český ráj z Jičína. Celé natáčení probíhalo v čp. 9)
- Žabí princ (1990, dílčí záběry z exteriéru obce
- Dlouhá cesta Lukase B. (1992, šestidílný tv seriál kanadsko-německé produkce, děj prvního dílu se odehrává ve Vesci, který byl proměněn v rybářskou vesnici na břehu moře. Natáčení v čp. 11 a 12 a na návsi, jednu z hlavních rolí ztvárnil česko-kanadský herec Jan Rubeš, další podrobnosti k seriálu nedohledány)
- Díky za každé dobré ráno (1994, natáčení v čp. 12, scéna příjezdu na svatbu na Podkarpatskou Rus v hluboké zimě)
- O ztracené lásce (2000 a 2001, tv seriál, uprostřed návsi byla postavena roubená hospoda, kde se velká část děje odehrávala)
- Nemocnice na kraji města po 20 letech (2007, lékařky Králová a Čeňková jedou na chalupu k dceři, natáčení v čp. 15)
Z Vesce se vydáte po silnici směrem k Sobotce, osvěžit se můžete na koupališti pod zámkem Humprecht, kde je také malý kemp, můžete se zajít i podívat na prohlídku zámku. Cíl putování je na železniční stanici Sobotka.
MÍSTA, PAMÁTKY, ZAJÍMAVOSTI A SLIŽBY NA TRASE
Nepřívěc - dřevěná zvonice, restaurace, ubytování
Vesec u Sobotky - venkovská památková rezervace
Humprecht – možnost prohlídky zámku
Sobotka - městské památková zóna, turistické informační centrum, Muzeum Fráni Šrámka, Šolcův statek, ubytování, stravovací zařízení
NÁROČNOST A DÉLKA TRASY:
Zhruba 6 kilometrová naprosto nenáročná pěší trasa je vhodná i pro osoby s menším tělesným hendikepem i pro rodiny s malými dětmi. I přes poměrně krátkou vzdálenost nabízí spoustu vjemů, seznámíte se s tradiční českorajskou lidovou architekturou i unikátním památkovým zámeckým objektem.