43632228
ENDESKPLNL
Zobrazit kategorie

Jak dostat tatínka do polepšovny: Podtroseckými údolími na Trosky

Středně náročný pěší výlet, délka 11 km.
 
 

Věžický rybník – žlutá U Přibyla (0,7 km) – červená Podsemínský mlýn (1,5 km) – červená Nebákov (2,8 km) – červená Trosky (6,3 km) – červená Vidlák (8,7 km) – žlutá Věžický rybník (11,4 km) 

Z parkoviště u Věžického rybníku se vydáte po žluté značce směrem na Pleskoty, po asi 200 metrech odbočíte na červenou značku k Podsemínskému mlýnu. Pod mlýnem je kamenný most, který si zahrál v několika filmech. Dále pokračujete k rybníku Nebák, jemuž vévodí stavba ubytovacího zařízení – hotelu z období tzv. první republiky, je tu také zachovalý kamenný mlýn. Dále po červené vystoupáte nahoru k majestátnímu hradu Trosky – symbolu Českého ráje. Prohlídka hradu stojí samozřejmě za to, zejména dvě vyhlídky ze skalních věží Panna a Baba. Z Trosek po červené značce přes Tachov (roubené chalupy) sejdete k rybníku Vidlák. Zde se odehrála známá scéna z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny, kdy pošťák po střetu s vodníkem vjede na babetě do rybníka. Dále pokračujete již nenáročným úsekem k Věžickému rybníku, když se pozorně zadíváte na protější skály, jistě brzo poznáte tu, která ve filmu hrála tu první, na kterou tatínek s Vaškem lezli a maminka je u toho nachytala. 

Zajímavosti na trase 

Zřícenina hradu Trosky 

Symbol Českého ráje, rozhledové místo. Místo natáčení pohádky „Princ a Večernice“ (sídlo Mrakomora) a filmu „Máj“ (hrad loupežníků). 

Rybníky v Podtroseckém údolí 

Soustava osmi rybníků nacházejících se v kaňonovitých údolích pod zříceninou hradu Trosky. Místo natáčení pohádky „Princ Bajaja“ (princ rozmlouvá s koněm), „Máj“ (záběr rybníka se skalami). 

Podsemínský mlýn 

Válcový mlýn s historií od poloviny 16. století. Jeden z původních osmnácti mlýnů na říčce Žehrovce. Nepřístupný veřejnosti. Kamenný most u mlýna se objevuje ve filmu „Jak dostat tatínka do polepšovny“, „Kletba bratří Grimmů“ a „O uloupené divožence“. 

Další filmy spojené s trasou výletu 

Princ a Večernice 

Máj 

O uloupené divožence 

Kletba bratří Grimmů 

Princ Bajaja 


Příloha

Navigace

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load