31610056
ENDESKPLNL
Zobrazit kategorie

Hrad Houska

Houska 1
Blatce, 471 62

GSM:+420 728 351 101
E-mail:houska.kastelan@centrum.cz
kastelan@hradhouska.cz
Web:www.hradhouska.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Hrad Houska je díky původní gotické hradní kapli hodnocen jako středoevropský unikát.
 
 

Hrad Houska byl zřejmě postaven pány z Dubé. Kolem roku 1590 byl přestavěn na renesanční zámek. Masivní stavba na čtyřúhelníkovém půdorysu s uzavřeným středním nádvořím má zachovaná gotická okénka. Na střeše je rozhledová vížka. Uvnitř hradní kaple najdeme unikátní nástěnné malby ze 14. a 16. století. Zajímavá je i Zelená světnice s malbami ze 16. století a rytířský salónek. Houska je jeden z nejlépe dochovaných královských hradů Přemysla Otakara II. Hradní kaple stojí podle legendy přímo nad bránou do pekla. 

Peklo se tu skutečně nachází, během prohlídky do něj budete moci nahlédnout. Od roku 2014 je peklo pohyblivé, ozvučené a ručně vyřezávané. Jednotné vstupné do pekla činí 60 Kč. 

V letní sezóně hrad Houska pravidelně ožívá kulturními akcemi - jarmarky, šermíři, tance, řemesla, zpěváci a hudebníci a další.

Poloha: 6 km jižně od Doks

Dovolená s dětmi - nabídka

V letní sezóně se na hradě konají kulturní programy a představení.

Svatby a romantické pobyty - nabídka

Hrad Houska je ideálním místem pro romantickou svatbu v klidném prostředí venkova. Možnost zajištění květin, fotografování, dopravy i ubytování na Dvoře Lobeč.

Dovolená bez bariér - nabídka

Exteriéry mají bezbariérový přístup, interiéry pouze částečně.

Příloha

Otevírací doba

Duben So - Ne 10:00 - 17:00
Květen - Červen Út - Ne 10:00 - 17:00
Červenec - Srpen Út - Ne 10:00 - 18:00
Září Út - Ne 10:00 - 17:00
Říjen So - Ne 10:00 - 16:00

Vstupné

Plné vstupné:130,00 CZK
Rodinné vstupné:390,00 CZK Max. 2 dospělí a 2 děti
Děti:90,00 CZK děti do 15 let
Studenti:90,00 CZK
Senioři:90,00 CZK
Poznámka:Poplatek 30 Kč za psy.
Hrad Houska, autor: Jan Pasler

Přístupnost

obtížný povrch obtížný sklon schody točité schodiště nepřístupná toaleta - běžné WC
Vstup
Přístupová cesta k hradu a prostory vnějšího nádvoří jsou tvořeny převážně štěrkovým povrchem v kombinaci s hrubým kamenivem. Vnější nádvoří je přístupné trvale otevřenou bránou s kamenným prahem (výška 5 – 7 cm). Na vnějším nádvoří se nachází kiosek s občerstvením, vybavený dřevěnými stoly s pevnými lavicemi a pokladna přístupná přes 4 schody. K dispozici je pouze běžné WC. Z vnějšího nádvoří jsou přístupné doplňkové expozice „Pohyblivé dřevěné peklo“ s přístupem přes volný průchod se závěsem (šířka 96 cm). Pult pokladny je ve výšce 104 cm. Povrch podlahy tvoří cementový potěr, všechny průchody jsou širší než 80 cm, manipulační prostor je dostatečný. Jednotlivé expozice jsou ve výšce 110 cm. Komunikace před hlavní branou do vnitřního nádvoří je v podélném sklonu (až 8 %) a je tvořena hrubým kamenivem. Dvoukřídlá brána (šířka 2x 100 cm) se otevírá mechanicky směrem do vnitřního nádvoří. Povrch nádvoří je tvořen velkoformátovou dlažbou s velkými spárami (šířka 3 – 5 cm).
Interiér
Na úrovni vnitřního nádvoří se nachází vstup do kaple, do pekla a do expozic v prvním a druhém patře objektu. Kaple na nádvoří je přístupná přes -2 schody a jednokřídlé dveře (šířka 110 cm) s prahem (výška 5 cm), které se otevírají mechanicky směrem dovnitř. Hlavní expozice se nachází v 1. a 2. patře. Z vnitřního nádvoří je přístupná přes jednokřídlé dveře (šířka 84 cm) s jedním schodem a dále přes točité schodiště na ochoz prvního patra.
Hygienické zázemí
K dispozici je pouze běžné WC.
Parkování
Vyhrazené parkovací stání není k dispozici. Po domluvě je možné parkovat před bránou do vnějšího nádvoří.
Návaznost na dopravní uzly
Oficiální parkoviště Hradu Houska se nachází cca 700 m od hradu. Přístupová komunikace směrem k hradu stoupá převážnou část cesty (podélný sklon 7 – 16 %). Kvalitní asfaltový povrch se směrem k hradu mění nejprve v popraskaný asfalt, později v hrubou cestu tvořenou štěrkem a kamenivem. Povrch parkoviště tvoří převážně tráva a udusaná hlína. Doporučujeme raději využít možnost parkovat po domluvě před bránou do vnějšího nádvoří.

Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina Služby a vybavení: parkoviště, občerstvení Hrady a zříceniny hradů: hrady

Hrad Houska, autor: Jan Pasler
Hrad Houska, autor: Jan Pasler
Hrad Houska, autor: Jan Pasler
 

Navigace

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load