43333659
ENDESKPLNL
Zobrazit kategorie

Státní zámek Hrubý Rohozec

Státní zámek Hrubý Rohozec 1
Turnov, 511 01

Telefon:+420 481 321 012
GSM:+420 777 459 026
E-mail:hrubyrohozec@npu.cz
koranova.eliska@npu.cz
Web:www.zamek-hrubyrohozec.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů. Po porážce českých vojsk na Bílé hoře koupil zámek Albrecht z Valdštejna. Od něj zámek s okolním panstvím získává Mikuláš Des Fours.
 
 

Státní zámek Hrubý Rohozec, obklopený nevelkým anglickým parkem, nabízí svým návštěvníkům více jak dvacet bohatě zařízených místností, které v minulosti sloužily jako reprezentační a obytné pokoje příslušníků původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode.

Objekt je ve správě Národního památkového ústavu - územní odborné pracoviště v Liberci.

Prohlídkové trasy:

1. okruh - Reprezentační prostory (základní okruh I.) - délka cca 50 minut
Prohlídka I. okruhu zahrnuje interiéry v prvním patře zámku, tj. schodiště ke kapli, předkaplí, sakristii, kapli Nejsvětější Trojice, malou knihovnu, velkou knihovnu, jídelnu, zelený salon, apartmá hraběte (pracovna, lovecký salon a ložnice), loveckou chodbu s náhledem na dobovou toaletu, apartmá hraběnky (salon a ložnice), předpokoj a hlavní schodiště. Všechny uvedené místnosti mají bohatou výzdobu a jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy, porcelánem a dalšími umělecky i historicky cennými předměty.

2. okruh - Soukromá apartmá (výběrový okruh I.) - délka cca 60 minut
Prohlídka II. okruhu zahrnuje interiéry ve druhém patře zámku, tj. hlavní schodiště, halu nad schodištěm, malou chodbu, dětskou hernu, dětskou ložnici, pokoj guvernantky, pokoj pokojské, hostinský pokoj pro služebnictvo, pokoj u platanu, pokoj hraběnky Augusty Gabriely, pokoj hraběnky Marie Immaculaty, klenutý pokoj, modrý salon, zelený pokoj, ložnici pro hosty, velkou chodbu, pokoj hraběte Karla Bedřicha, pokoj hraběte Kuna Theodora, biliárový pokoj, chodbu k oratoři a oratoř. Všechny uvedené místnosti mají bohatou výzdobu a jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy, porcelánem a dalšími umělecky i historicky cennými předměty.

3. okruh - Sklepy a zázemí (výběrový okruh II.) - délka cca 30 minut
Prohlídka III. okruhu zahrnuje bližší seznámení s historií a architekturou zámku před branou,  na nádvoří a ve středověkém sklepení. Následuje prohlídka prostor v přízemí, které byly kdysi určeny pro hraběcí personál, jenž zajišťoval každodenní chod zámku a panství. Jedná se o lokajnu (denní místnost pro personál), kuchyni pro služebnictvo, sklad hraběcích zavazadel a vrchnostenskou kancelář.

4. okruh - Zámek dětem (mimořádný okruh I.) - délka cca 25 minut

Zkrácená prohlídka pro děti prochází dvě zámecké knihovny, jídelnu, dětské a hostinské pokoje. Je zaměřena na nejmladší návštěvníky, děti do 10 let. Průvodce je civilně oblečen. Prohlídka probíhá zejména formou otázek. Prohlídky dětského okruhu odcházejí pouze v předem stanovené časy.

5. okruh - Prohlídka pro MŠ a I. a II. třídu ZŠ (mimořádný okruh II.) - délka cca 40 minut

Prohlídka i výklad je průběhem individuálně přizpůsobena potřebám malých návštěvníků. Pouze pro organizované a předem objednané skupiny.

6. okruh - Noční prohlídky zámku (mimořádný okruh IV.) - délka cca 60 minut

Zažijte atmosféru nočního zámku a nahlédněte do dob minulých.

7. okruh - Putování za renesancí (mimořádný okruh) - délka cca 60 minut

Speciální prohlídka běžně nepřístupných zámeckých prostor. Dozvíte se zajímavosti o stavebně historickém vývoji tohoto objektu a společně se projdeme po nejstarších částech původního Krajířovského pozdně gotického zámku. Mimo jiné uvidíte také běžně nepřístupné prostory, jako je východní sklep, místnost ve věži nebo zámecká půda.

Pro bližší informace využijte webové stránky zámku. Pro skupiny nutná rezervace.

Dovolená s dětmi - nabídka

V letní sezóně se na zámku konají kulturní akce, pro děti jsou zde pořádána pohádková představení loutkového divadla.

Svatby a romantické pobyty - nabídka

Svatební obřady se konají v období od 1.3. do 31.10. běžného roku; zpravidla v pátek a v sobotu. Možnost je jak církevního, tak civilního sňatku.

Dovolená bez bariér - nabídka

Návštěvníky na vozíčku uvítá bezproblémový přístup do zámeckého parku v anglickém stylu. Dále jsou bez bariér přístupné exteriéry nádvoří. Do expozice je nutná pomoc při vynesení do schodů, pohyb po prohlídkové trase je bez obtíží. Parkoviště je cca 200m od budovy zámku.

Otevírací doba

Duben So - Ne 10:00 - 16:00
Květen Út - Ne 10:00 - 16:00
Červen - Srpen Út - Ne 9:00 - 17:00
Září Út - Ne 10:00 - 16:00
Říjen So - Ne 10:00 - 15:00
Listopad - Březen -- zavřeno

III. Okruh otevřen pouze v květnu, červnu a v září o víkendech. V červenci a srpnu i v týdnu mimo pondělí. Pro skupiny nutná rezervace.

Vstupné

I. okruh
Plné vstupné:170,00 CZK
Děti:70,00 CZK děti do 17 let
Studenti:140,00 CZK
Senioři:140,00 CZK senioři nad 65 let
Poznámka:Děti do 6 let, držitelé průkazů ZTP do 18 let a ZTP/P, držitelé karet ICOM, ICOMOS, Asociace muzeí a galerií ČR, zaměstnaneckých průkazů NPÚ a novináři po předchozí akreditaci vstup zdarma.
II. okruh
Plné vstupné:170,00 CZK
Děti:70,00 CZK děti do 17 let
Studenti:140,00 CZK
Senioři:140,00 CZK senioři nad 65 let
Poznámka:Děti do 6 let, držitelé průkazů ZTP do 18 let a ZTP/P, držitelé karet Asociace muzeí a galerií ČR, zaměstnaneckých průkazů NPÚ a novináři po předchozí akreditaci vstup zdarma.
III. okruh
Plné vstupné:100,00 CZK
Děti:40,00 CZK děti do 17 let
Studenti:80,00 CZK
Senioři:80,00 CZK senioři nad 65 let
Poznámka:Děti do 6 let, držitelé průkazů ZTP do 18 let a ZTP/P, držitelé karet Asociace muzeí a galerií ČR, zaměstnaneckých průkazů NPÚ a novináři po předchozí akreditaci vstup zdarma.
Zámek dětem
Plné vstupné:90,00 CZK
Zámek Hrubý Rohozec, autor: Archiv TPCR

Výklad v cizím jazyce: ruština Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina, polština, ruština Služby a vybavení: parkoviště, stání na kola, úschovna zavazadel (šatna), občerstvení, bezbariérový přístup

Zámek Hrubý Rohozec, autor: Ing. Pavla Bičíková
Zámek Hrubý Rohozec, autor: Milan Drahoňovský
Zámek Hrubý Rohozec, autor: Milan Drahoňovský
Hrubý Rohozec - pokoj pro hosty
Hrubý Rohozec, autor: Archiv TPCR
park, autor: Archiv TPCR
 

Navigace

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load