43638700
ENDESKPLNL
Zobrazit kategorie

Na Káčov přes Zásadku a Mohelnici

Středně náročný výlet k čedičovému vrchu Káčov.
 
 

Mnichovo Hradiště – Káčov (po zelené – 2,3 km) – Zásadka (po zelené – 3,4 km) – Mohelnice nad Jizerou – (po zelené – 4,1 km) – Klášter Hradiště nad Jizerou (po modré – 11,6 km) – Mnichovo Hradiště (po modré, po zelené – 13,6 km)

https://mapy.cz/s/nucotuzago

Mnichovo Hradiště 

První zmínka o městě pochází ze 13. století a je spojena s rodem Budovců z Budova. Na začátku 17. století nechal jeden z nejznámějších členů rodu, Václav Budovec z Budova, vybudovat na ostrohu nad městem honosný renesanční zámek, který byl později barokně přestavěn. Po jeho smrti připadlo panství Albrechtu z Valdštejna a ve vlastnictví rodu Valdštejnů zůstal zámek až do roku 1946. V současné době nabízí prohlídku interiérů, unikátního zámeckého divadla z roku 1833, kostela sv. Tří králů a bohatě zdobené kaple sv. Anny s hrobkou Albrechta z Valdštejna. V zámeckém parku se nachází sala terrena z roku 1711 a socha Václava Budovce z Budova od Josefa Bílka a Karla Lidického z roku 1937. V budově zámku je rovněž umístěno městské muzeum, kde je možné vidět expozici archeologie se souborem gotických fragmentů z cisterciáckého kláštera Hradiště, modely Drábských světniček, dřevěné úly z doby kolem roku 1850, modely lidové architektury a výtvarná díla malířů z Mnichova Hradiště a okolí. Mezi další památky města patří barokní kostel sv. Jakuba z roku 1726, novorenesanční radnice či secesní budova pošty.

Káčov

Výrazný zalesněný vrchol sopečného původu Káčov je vysoký 350 metrů. Během věků byla povrchová část sopky erozí zničena a dnes je obnažena pouze přívodní část vulkánu – sopečný komín. Čedič má bizarní tvar a patří k morfologickým dominantám kraje. Z vrchu je krásná vyhlídka na Ještěd, Kozákov, Mužský i Krkonoše.

Zřícenina hradu Zásadka

Původně gotický hrad Zásadka ze 14. století byl později přestavěn na renesanční zámeček, ze kterého však dnes zůstaly jen ruiny. Najdete je na vysokém prudkém břehu nad soutokem Jizery a Mohelky asi 5 km od Mnichova Hradiště. V současném areálu můžete vidět zbytky příkopů, hradeb a zdí zámku. V sezoně vám zdejší hradní pán nabídne občerstvení a výklad o historii místa.


Mohelnice nad Jizerou

V obci Mohelnice nad Jizerou se nachází románský kostelík Narození Panny Marie, jedna z nejstarších staveb regionu. Stavba z kvádříkového zdiva byla založena kolem roku 1160. Zásadní rekonstrukce proběhla v roce 1876, kdy byl vytvořen současný novorománský oltář a obvodové stěny těsně pod úrovní střechy byly vyzdobeny obloučkovým vlysem. V obci najdete také několik roubených chalup na břehu Mohelky, která se za obcí vlévá do Jizery.

Klášter Hradiště nad Jizerou

První písemné zmínky o obci jsou spjaty s existencí zdejšího významného cisterciáckého kláštera. Ten zde vznikl již kolem poloviny 12. století, zřejmě jako jeden z prvních cisterciáckých klášterů v Čechách. Zakladateli kláštera byli členové mocného rodu Markvarticů. Klášter s přilehlou obcí se už ve svém počátku jmenoval Hradiště, oficiální název Klášter Hradiště nad Jizerou patří obci až od roku 1922.

Do majetku kláštera patřilo na sto obcí a měst. V roce 1420 byl však klášter dobyt a poničen husity. Mniši se sice zachránili útěkem na nedaleký Bezděz, ale klášter již nebyl obnoven. V 16. století byl na troskách kláštera vybudován renesanční zámek, který se později stal hospodářským sídlem Valdštejnského panství. V roce 1852 ho Valdštejnové přestavěli na pivovar. Oblíbené pivo se zde vařilo až do roku 2020. Ze staveb původního kláštera se zde dochoval dnes samostatně stojící portál původního kostela s bohatě zdobeným dekorem, který vznikl kolem roku 1260.

Navigace

 
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
EU
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load